Upotreba interneta na letu nije novina, međutim, uskoro više nećete morati da plaćate za ovu uslugu.
Podsetimo, iako moguća, konekcija sa internet mrežom u avionu se doplaćuje, a neka okvirna cena je oko 30 evra.
Ipak, Evropska komisija nedavno je donela odluku da WI-FI mreža postane dostupna svima, bez naplate. Evo o čemu se radi.
Kako smo preneli krajem novembra, putnici će se povezati na ugrađenu, takozvanu “piko-ćeliju”, odnosno baznu stanicu, koja se zatim povezuje na zemaljske mreže preko satelita.
Drugim rečima, putnici na letovima u EU moći će da koriste svoje mobilne telefone do maksimuma kapaciteta i karakteristika, baš kao i kod zemaljske 5G mobilne mreže.
“Nebo nije više limit kada su u pitanju mogućnosti koje nudi super-brzo povezivanje velikog kapaciteta”, rekao je Teri Breton, komesar za Unutrašnje tržište.
No, ono što će biti sporno za sve, jeste pitanje “kako će se naviknuti na novu eru u aviosaobraćaju?”.
Činjenica je da je svima ostalo uvreženo mišljenje da telefon, kao i ostali uređaji koje nosimo sa sobom, treba da se isključe prilikom ulaska u avion. Međutim, više je reč o mitu, nego o potencijalnom problemu za elektroniku “velike ptice”.
Stoga, ključno pitanje glasi: Da li je upotreba interneta u avionu bezbedna?
Da bismo pružili merodavan odgovor, kontaktirali smo osnivača sajta o vazduhoplovstvu Tango Six, Petra Vojinovića, a on nam je potvrdio da zaista nema razloga za brigu.
Kako navodi, kabine su napravljene od materijala koji je dovoljno izoluju od frekvencija uređaja.
“Ograničavanje upotrebe uređaja svih vrsta je pre svega zbog njihovih fizičkih svojstava… ne ometanja elektronike. Nikako nije tačno da ako ne stavite uređaj na “airplane mode” da će se nešto dogoditi”, pojašnjava Vojinović za Telegraf.
Stoga, odluku Evropske komisije ipak trebamo dočekati kao olakšicu, ako ne zbog same upotrebe interneta tokom leta i uživanja u pejzažima, onda barem zbog činjenice da za isti nećete morati da platite ukoliko poželite da proverite preko koje zemlje prelećete.