fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Da li je puter loš?

Decenijama je puter (onaj obični, od kravljeg mleka) ocrnjivan kao nezdrav. Ali, istina je drugačija. Pokazalo se da su masnoće koje su hvaljene kao “zdravije” (na primer, hidrogenizovana biljna mast, ili margarin, i rafinisana biljna ulja) zapravo mnogo štetnije po zdravlje nego puter.

Čitava kampanja koja je pokrenuta 50-tih, 60-tih i 70-tih godina prošlog veka, i koja i dalje utiče na razmišljanje ljudi, zasnivala se na tvrdnji da su zasićene masnoće štetne, a nezasićene masnoće korisne. Striktno medicinski gledano, ovo je besmislica, jer našem organizmu su potrebne i nesazićene i zasićene masti. Glavni argument protiv zasićenih masnoća bio je da one podižu holesterol.

Tako je postalo opšte mesto da je uzdržavanje od konzumacije zasićenih masti zdrav izbor. Zato su kao loše žigosani pre svega puter i kokosovo ulje. Ali se na kraju pokazalo da baš te masnoće, iako su zasićene, spadaju u najzdravije masnoće za ljudsku ishranu!

Uticaj profita na stav o mastima
Naravno, promovisanje hidrogenizovanih masti imalo je i finansijske razloge. Prvo, one su mnogo jeftinije kad se koriste u masovnoj proizvodnji, drugo lakše za transport. Jedan primer: korišćenje hidrogenizovanih masti, npr, u pekarskoj industriji znatno snižava cenu proizvoda kao što su pogačice, kroasani i slične, koje bi bile mnogo skuplje da se proizvode sa puterom. 

Ali, danas je naučno dokazano da su hidrogenizovane biljne masti na dugi rok štetne, jer izazivaju gojaznost, kardiovaskularne bolesti, dijabetes pa čak i rak.

U suštini, jedan od značajnih faktora opšteg pogoršanja zdravlja populacija razvijenih zemalja u poslednjih pet decenija bilo je upravo korišćenje naveliko propagiranih hidrogenizovanih, ili trans-masti, i rafinisanih ulja, kao “zdravijih”. Bez opravdanih medicinskih razloga, prednost je data veštačkim nad prirodnim mastima. Na kraju se pokazalo da su prirodne masti – puter i kokosovo ulje – ipak daleko bolje.

Ranija istraživanja
Istraživanja dr Vestona Prajsa, američkog lekara i istraživača koji je sredinom prošlog veka putovao po udaljenim krajevima sveta da bi ispitao ishranu populacija koje ne pate od uobičajenih civilizacijskih degenerativnih bolesti, kao i nekih kasnijih istraživača potvrdila su da puter ne samo da nije štetan, nego da uopšte nije loš – naravno, u umerenim količinama….  

Još 50-tih godina, dr Johana Budvig kritikovala je upotrebu hidrogenizovanih masti (ili transmasnih kiselina), ali njeno mišljenje je bilo cenzurisano zbog uticaja industrije hidrogenizovanih ulja. Johana Budvig je tvorac poznate Budvigove dijete, koja je višestruko korisna za organizam, počev od mršavljenja, pa do pomoći u lečenju raka. Njena dijete uključuje laneno ulje i mladi sir, koji je zasićena mast. 
 

Dijete sa malo masti u suštini nisu zdrave za većinu ljudi. Uloga holesterola u nastanku srčanih bolesti toliko je prenaglašena da je postala medicinski mit. Na kraju je proučavanje Saveta za medicinska istraživanja, objavljeno 1991. utvrdilo da je rizik od srčanih oboljenja kod ljudi koji koriste puter upola manji nego kod onih koji koriste margarin!

Korisne osobine putera
Postoje tri vrste putera. Idealno je da se puter pravi od sirovog mleka zdravih krava koje su pasle travu. Drugi najbolji izbor je organski puter koji je načinjen od pasterizovanog mleka krava koje su pasle travu i nisu primale injekcije antibiotika niti hormona rasta. I na kraju, tu je puter koji se uobičajeno prodaje. Pa čak i taj puter je bolji za zdravlje od margarina! 

Kvalitetan puter je bogat mineralima. On sadrži i puno vitamina A, D i K2, koji pomažu da se spreče osteoporoza i artritis. Štaviše, pokazalo se da vitamin K2 zapravo štiti krvne sudove od ateroskleroze (nedostatak vitamina K2, koga u biljnim uljima nema, povezan je sa većim rizikom od arterioskleroze). Kratkolančane i srednjelančane masti koje sadrži puter i sa njima povezana linolenska kiselina iz putera deluju preventivno protiv nastanka tumora. Materije pod imenom glikosfingolipidi koje sadrži puter štite od gastroinstentistinalnih infekcija.

Naravno, kao i sa svime drugim, ni sa puterom ne valja preterivati. Ali, daleko je od pameti izbacivati puter iz ishrane i zamenjivati ga rafinisanim i veštački dobijenim mastima. Puter je, ipak, mnogo zdraviji od njih.
Kao alternativa puteru, za one koji ne konzumiraju mleko i namirnice mlečnog porekla, kao veoma zdrav izbor tu su uvek kokosovo ulje i potpuno prirodni biljni puteri dobijeni blendiranjem semenki kikirikija, suncokreta, bundeve…

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: