Search
Close this search box.

Da li jedete dok sedite ili stojite? Evo šta lekari kažu da je ispravno

Stomak

U žurbi se dešava da svi jedu „uspravljeni“, ali da li ste se ikada zapitali šta to znači za varenje?

Da li je ipak zdravije jesti sedeći? Kako utiče na zdravlje ako jedemo stojeći? Prema rečima lekara, nekoliko malih promena se dešava u varenju kada žvaćemo i gutamo dok stojimo.

Pre svega, treba napomenuti da kada stojimo i jedemo, krv će silaziti do nogu, jednostavno zbog gravitacije, a to može da izazove smanjen dotok krvi u stomak gde je potrebna za varenje.

Kao rezultat toga, varenje možda neće funkcionisati tako savršeno, pa možete da osetite nadimanje i probleme sa varenjem, sličan se efekat javlja i ako se krećete odmah posle jela – brže varenje i lošija apsorpcija hranljivih materija.

Ali to nije ništa zbog čega biste trebali biti uznemireni. Ako jedete stojeći, verovatno ćete i brže žvakati i gutati što može dovesti do nekih posledica.

Što brže jedete, veća je verovatnoća da ćete progutati mnogo vazduha, a svi znamo da to dovodi do nadimanja. Brzo, ali nedovoljno žvakanje i gutanje može dovesti do grčeva u stomaku jer je u tom slučaju stomaku potrebno više vremena da razgradi i preradi hranu.

Ako vas ovaj problem muči i ne možete da nađete olakšanje, lekar vam savetuje da sednete kada jedete umesto da stojite i pazite na simptome.

Šta se dešava ako sednete i jedete?

Kada sedite dok jedete i dozvolite sebi vremena da uživate u obroku, možete očekivati nekoliko prednosti za varenje. Kako će žvakanje pri gutanju hrane u stojećem položaju izazvati neke neželjene efekte, kao što je neprijatan osećaj u stomaku, male promene mogu poboljšati varenje.

Prema studiji, svesna ishrana će zadržati simpatički nervni sistem u dominaciji, što će takođe pomoći autonomnom nervnom sistemu da pravilno funkcioniše.

Drugim rečima, pokazalo se da stres ometa gastroenterološke mehanizme, tako da možemo reći da će creva slati signale mozgu, a takođe će slati signale crevima kada se nađu u nevolji.

Može se jasno zaključiti da stomak ili creva koja nisu dobro mogu biti u ovom stanju jer ste depresivni, anksiozni ili pod stresom.

To možete primetiti i kada osetite da imate neki od gastroenteroloških problema bez nekog jasnog fizičkog uzroka, a u tim situacijama je teško lečiti varenje bez razmišljanja o stresu i emocijama koje vas muče. Tako će svesno i sporo jedenje u okolnostima koje nude i potpuno zadovoljstvo pomoći pravilnom varenju.

Bilo da jedete sami ili u društvu, ako jedete sedeći, vaše iskustvo će biti bolje i uživaćete u hrani.

Da li je uvek potrebno sedeti dok jedete?

Kao što smo rekli, ishrana „stojeći“ može da izazove neke stomačne probleme, ali ponekad i da ih otkloni. Doktor podseća da su žgaravica i refluks najčešći problemi digestivnog sistema. Refluks se javlja kada postoji povećan pritisak na stomak i peckanje u grlu ili ustima. Da biste smanjili ovaj pritisak, nemojte ležati odmah nakon obroka i provedite tako nekoliko sati. U ovom scenariju je pametnije stajati dok jedete jer tako možemo da smanjimo pomenuti pritisak i posledice“, objašnjava on. Definitivno je način na koji jedete svoje lične stvari, samo je važno da vam to ne stvara probleme.

Preuzeto: Gradske info
Foto: Pixabay

Tagovi:
Pročitajte još: