Na kontrolnoj tabli vašeg automobila nalazi se dugme koje se zaista brine za vazduh koji udišete. Zove se dugme za recirkulaciju vazduha u automobilu.
Nisu svi vlasnici automobila upoznati sa načinom filtriranja u kabini, njegovim korisnim svojstvima i funkcijama primene.
Šta je recirkulacija vazduha u automobilu i kako se koristiti?
Zapravo, recirkulacija je unos vazduha u putnički prostor, filtracija kroz klima uređaj i naknadna distribucija u deflektore.
Ya know that little button on your dash with a car icon and arrow? It's your Air Recirculation button… TURN IT ON! It keeps nasty air out and makes your AC work better! #pdxtraffic pic.twitter.com/hADMGBS7oc
— Tony Martinez (@TonyMartinezGDO) September 11, 2020
Glavna razlika između recirkulacije i konvencionalnog usisavanja je u tome što protok vazduha dolazi iz putničkog prostora, a ne spolja. Režim recirkulacije omogućava vam brzo zagrevanje i hlađenje vazduha, jer se temperatura u kabini razlikuje od temperature izvan automobila.
Sistem upravljanja klimom troši manje vremena, snage i potrošnje goriva motora.
U praksi malo ljudi koristi ovu funkciju. Najčešće se recirkulacija koristi za sprečavanje infiltracije neprijatnih mirisa unutar kabine. Na primer: automobil se ispred jako puši, prašnjav deo puta. Da ne bi osetili ove mirise, aktiviraju mehaničko dugme za recirkulaciju vazduha i blokiraju pristup od spolja.
Izvor: 24sedam / Foto: Ilustracija