Stručnjaci ističu da je veoma bitno da hrnau sažvaćete dovoljan broj puta kako ne biste imali probleme sa probavom.
Međutim, većina ljudi jede “s nogu” i na brzinu, te je ne sažvaće kako treba, pri čemu dolazi do unošenja velike količine vazduha.
Nadimanje stomaka i problem sa probavom mogu uticati na mentalno zdravlje i opšte blagostanje organizma. Mnoga istraživanja su pokazala da uticaj mikroba u našim crevima može imati tesnu vezu sa raspoloženjem, zdravljem, imunitetom i težinom. Stručnjaci savetuju da se treba pridržavati nekih osnovnih pravila kako bismo izbegli te neprijatne situacije.
Žvaćite 20 puta
Varenje počinje u ustima i trebalo bi uživati u svakom zalogaju, smatraju stručnjaci i preporučuju da hranu sažvaćemo i do 20 puta. Prebrzo jedenje može dovesti do lošeg varenja jer telo nema vremena da svari hranu.
Primenite joga pozu
oga poza nežno i stimulativno pritiska stomak kako bi oslobodila napetost. Lezite na leđa savijte i zagrlite jedno po jedno koleno pritiskajući ih uz grudi. Dišite ravnomerno i zadržite 5 do 10 udisaja, a zatim nežno ljuljajte telo s jedne na drugu stranu. Zatim se uspravite i opustite se.
Jedite kurkumu
Nutricionistkinja Melani Dikson za britanski “San” otkriva kako konzumiranje kurkume, koja ima antiinflamatorna svojstva, može umiriti problematična creva i ublažiti nadimanje. Najjednostavniji napitak možete pripremiti tako što u malu šolju mleka sipate kašičicu putera, kašičicu mlevenog đumbira i 1/4 kašičice kurkume. To sve umutiti u blender dok ne postane glatko. Zatim sipati u šerpicu, prokuvati i poslužiti toplo. Po želji možete dodati i med.
Krastavac kao užina
Male krastavce čuvajte u frižideru jer će poslužiti kao sjajna užina ili međuobrok, a zbog toga što sadrže kvercetin, flavonoidni antioksidans, smanjiće nadimanje i gasove.