Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Da li su deca sve nasilnija!?

Jedan od veoma bitnih činioca za prevenciju nasilja su jednakost polova, stvaranje društvenih normi, obučavanje mladih životnim veštinama, poštovanje ljudskih prava, kao i dobar kriminalno-pravni sistem.

Prema Svetskoj Zdravstvenoj Organizaciji, omladina je definisana kao grupa ljudi u razdoblju od 10 do 29 godina. Nasilje među mladima se odnosi na nasilje koje se desava meću omladinom i uključuje dela, od psihičkog maltretiranja i tuča, preko ozbiljnih fizičkih napada. Ovo nasilje ima ozbiljne, često dugoročne, uticaje na psihičko i socijalno funkcionisanje pojedinca.

Portal 025.rs je raznim proučavanjem i istraživanjem došao do niza zaključaka na temu vršnjačkog nasilja. Jedna od škola, susrela se sa oblikom verbalnom nasilja. Naime, jedan od dečaka je vidno imao problema sa učenjem i koncetracijom, pa i problem u razvoju govora, u odnosu na svoje vršnjake. Nekoliko dečaka iz razreda su ga svakodnevno maltretirali. Nazivali su ga raznim pogrbnim i vulgarnim imenima, kao npr.”mutavi”, “glupavi”, “mucavi” i dr. Iz priče njegovih roditelja, dešavalo se da iz škole dolazi pocepanih svesaka i knjiga. Roditelji su prijavili ovaj slučaj razrednoj starešini, ona je uz razgovore pokušala rešiti ovaj problem, međutim, nije bilo uspešno. Zatim se za pomoć obratila direktoru škole,pedagogu i psihologu. Preduzete su osnovne mere za rešavanje ovog problema. Škola i deca su anonimni.

Deca vide nasilje u kući, školi, televiziji, vide da se nekada nasilnim reakcijama može brže stići do cilja, izaći iz konflikta kao pobednik i tako dobiti ono što se želi. Da li deca postaju sve nasilnija ili se samo otvorenije suočavamo sa problemima nasilja i glasnije govorimo o ovoj društvenoj pojavi!?

Projekat podržan od strane gradske uprave grada Sombora

Tagovi:
Pročitajte još: