Spavanje tokom putovanja može da bude izazov, posebno kada želite kvalitetan i dobar san. Specifični uslovi u automobilu ili avionu mogu da otežaju uspavljivanje i time pretvore putovanje u smetnju. Da li uopšte treba da spavamo u kolima ili avionu? Kako spavati dok putujete da se dovoljno naspavate i ne poremetite svoj cirkadijalni ritam?
Kada planirate putovanje, uzmite u obzir da nekoliko faktora mogu da utiču na tok putovanja i kvalitet sna. Dremka smanjuje potrebu za snom i smanjuje pospanost. Što duže traje i što se kasnije tokom dana javlja, veća je šansa da ćete noću odložiti san ili pogoršati njegov kvalitet. Ako želite dobar san na novom mestu, trebalo bi da izbegavate dugo spavanje tokom putovanja, odnosnospavanje od sat vremena ili više. Kratko dremanje može da nas osveži, ali može da oduzme deo san od nadolazeće noći.
Međutim, spavanje u automobilu ili avionu je dobra ideja kada putujete noću. Čak i ako vam se posle takve noći spava, bolje je da izbegavate dremanje sledećeg dana. Ako putovanje pada u uobičajeno vreme za spavanje, onda je dobro da pokušate da zaspite. Kada putujete u istoj vremenskoj zoni, spavanje tokom noći će vam omogućiti da zadržite vreme za spavanje i buđenje.
U slučaju putovanja koje uključuje promenu vremenske zone, najbolje je da se za to pripremite postepeno, nekoliko dana pre polaska. Prilagođavanje vremena spavanja onom na novom mestu, može da olakša brži prelazak na uslove spavanja nakon što stignete na odredište. Kvalitet sna tokom putovanja je obično drugačiji nego u vašoj spavaćoj sobi. Zato ne vršite preterani pritisak na sebe da nadoknadite san dok putujete.