Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Da li znate koja temperatura je idealna temperatura u domu tokom zime?

Radijator

Grejanje može sprečiti pojavu buđi u domu, a važno je i za održavanje zdravog nivoa krvnog pritiska.

Razvoj plesni

Vlaga u stanu i niže temperature izazivaju nakupljanje kondenzata, koji se najčešće prvo pojavi u uglovima, a zatim se širi po zidovima, fugama između pločica i sl. Buđ je opasna po zdravlje. To izaziva probleme sa disanjem, a posebno je opasno za alergičare i astmatičare. Ugradnja ventilatora u vlažne prostorije, na primer u kupatilu, korišćenje kuhinjske nape pomaže u uklanjanju vlage iz vazduha, a odgovarajuće grejanje dodatno isušuje vazduh u prostorijama i sprečava razvoj buđi.

Krvni pritisak

Izloženost temperaturama koje su previsoke ili preniske utiče na rad srca i krvni pritisak. Kako se arterije sužavaju, krvni pritisak i broj otkucaja srca se povećavaju, što je veliki problem za svakoga ko već ima visok krvni pritisak i probleme sa srcem. To je pokazalo i istraživanje sprovedeno na Univerzitetskom koledžu u Londonu na uzorku od 4.600 ljudi. Otkrili su minimalne promene krvnog pritiska sa bilo kojom promenom temperature.

Idealan krvni pritisak je između 90/60 mmHg i 120/80 mmHg. Veći broj označava sistolni krvni pritisak, kada srce pumpa krv kroz venu, a manji dijastolni krvni pritisak, kada srce miruje.

Za promenu od 1 stepen Celzijusa, krvni pritisak ljudi se promenio za 0,48 mmHg (sistolni) i 0,45 mmHg (dijastolni). Naučnici koji su učestvovali u istraživanju tvrde da bi blago povećanje temperature u stambenim prostorima moglo pomoći osobama koje imaju problema sa visokim krvnim pritiskom.

Takvima preporučuju održavanje konstantne temperature od 21 stepen u životnim prostorima tokom hladnijeg dela godine, jer su uočili korelaciju između boravka u prostorijama sa niskom temperaturom i visokim krvnim pritiskom.

Spavanje

Da bismo normalno funkcionisali tokom dana, potrebno nam je dovoljno sna. Na kvalitet sna utiču mnogi faktori, a jedan od njih je i pogodno okruženje.

Ako su temperature preniske ili previsoke, budimo se noću jer se telo ne može potpuno opustiti. I zato je takođe važno da temperatura vazduha u spavaćoj sobi bude dovoljna, ali ne previsoka.

Prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije (SZO), zimi treba održavati temperaturu u stambenim prostorima između 18 i 21 stepen Celzijusa, posebno u porodicama sa malom decom ili starijim osobama.

Tagovi:
Pročitajte još: