Širom sveta, nizom javnih skupova, biće obeležen Međunarodni praznik rada- simbol vizije i borbe za bolji položaj rada i uopšte pravedniji svet.
Međunarodni praznik rada obeležava se u znak sećanja na 1. maj 1886. godine, kada je u Čikagu više desetina hiljada radnika demonstriralo ulicama, zahtevajući povoljnije uslove rada, bolji položaj radnika, između ostalog i doslednu primenu osmočasovnog radnog vremena. Tada je oko 40.000 radnika stupilo u generalni štrajk, zahtevajući bolje uslove rada, izražene u paroli “tri osmice” – po osam sati rada, odmora i slobodnog vremena.
Policija je intervencijom nastojala da razbije protestne skupove i dovede do podele demonstranata, što se završilo ozbiljnim sukobima u kojima je bilo žrtava među štrajkačima, ali i među pripadnicima policije. Ubijeno je najmanje šest i ranjeno oko 50 radnika, a veliki broj je uhapšen. Više radničkih vođa osuđeno je kasnije na smrt, trojica na robiju.
U znak sećanja na njihovu odlučnu borbu, na Osnivačkom kongresu Druge internacionale 1889. godine, održanom o 100. godišnjici pada Bastilje, 14. jula, odlučeno je da se 1. maj nadalje širom sveta obeležava kao Međunarodni praznik rada sa masovnim skupovima, demonstracijama i prigodnim manifestacijama.
Na Drugom kongresu 1891. godine, ovaj datum je i formalno proglašen za Međunarodni praznik rada.
U Srbiji, 1. maj je prvi put obeležen kao praznik rada 1893. godine, protestnim skupovima u Beogradu, dok su prvomajske manifestacije u seoskim sredinama u Srbiji počele skupom u selu Dubona, kod Mladenovca, dve godine kasnije.
U skladu sa Zakonom o državnim praznicima, 1. maj se kao praznik u Srbiji neradno obeležava dva dana, te će ove godine, neradni biti 2. i 3. maj.
Foto: Ilustracija