Od 2005. godine, mit o plavom ponedeljku proganja svet, a sve zahvaljujući reklamnoj kampanji.
Neko će vam danas reći da je ovo najtužniji dan u godini, ali nemojte mu slepo verovati. Prvo se informišite.
Od kada i zašto se treći ponedeljak u januaru smatra najdepresivnijim danom u godini?
Teoriju o tome uspostavio je 2004. Klif Arnal, velški psiholog koji je predavao u večernjoj školi edukacionog centra Univerziteta u Kardifu. Pri odabiru tog jednog, globalno lošeg dana, u obzir je uzeo niz faktora, uključujući vremenske uslove, finansijske okolnosti, vreme koje je prošlo od praznika i ključno, motivaciju ljudi.
Ipak, fenomen zvani „Blue Monday“ u principu je ideja jedne marketinške firme koja je na taj način želela da poveća prodaju letnjih turističkih aranžmana.
I sam Arnal je jednom prilikom priznao da je slučajnim odabirom izabrao datum kada su ga pitali da izračuna najdepresivniji dan u godini, prenosi index.hr.
– Prvo su me pitali da dođem do dana za koji mislim da je najbolji za rezervisanje letnjeg odmora. Kada sam počeo da razmišljam o motivima za bukiranje i svemu onome što mi je na hiljade ljudi govorilo tokom godina, svi faktori upućivali su na to da je treći ponedeljak u januaru posebno depresivan – objasnio je on.
Ubrzo je taj pojam postao globalno popularan, do te mere da pojedini psiholozi upozoravaju na njegov loš uticaj kod osoba koje se i inače bore s depresijom.
– Nisam ni slutio da će moja formula steći popularnost kakvu ima – rekao je Arnal za CNN.
Tvrdi i da je vodio kampanju protiv sopstvene ideje o “plavom ponedeljku”. Kampanja se zvala “Stop plavom ponedeljku”. Ali ispostavilo se da je i to bio marketinški trik, ovaj put u cilju da podstakne zimski turizam na Kanarskim ostrvima.
Ipak, istraživanja nikada nisu dokazala da postoji jedan dan koji je depresivniji od svih ostalih. U pitanju je samo još jedan PR štos koji se, nažalost, zacementirao u modernu kulturu.
Preuzeto: 24sedam
Foto: Profimedia