Search
Close this search box.

Deca – vitamin D

  • Zašto je sada aktuelna priča o vitaminu D?

Vitamin D bi pre bio “letnji vitamin” jer sunce ima ulogu u njegovom stvaranju u dečjem organizmu. Provitamin D (“prethodnik” vitamina D) se nalazi u koži, pa se pod dejstvom ultraljubičastog zračenja pretvara u vitamin D. Dakle, jedan deo vitamina D detetov organizam sam stvara, ali mu treba sunce da bi se “aktivirao” u koži i obavio svoje važne funkcije.

To i jeste razlog što ga prikazujemo baš ovih dana! Jesen je tu, uskoro će i zima, pa nam zato treba više vitamina D.

  • Koje su uloge vitamna D?

Ovaj vitamin je svakako jedan od najvažnijih za zdravlje deteta. Mnogo je njegovih korisnih funkcija u organizmu, ali evo nekoliko najvažnijih:

–   Neophodan je za metabolizam kalcijuma i fosfora.

Vitamin D pospešuje “uzimanje” kalcijuma u crevima, ali i njegovu “ugradnju” u kosti. Bez kalcijuma (ali i fosfora) nema zdravih kostiju i zuba. Kalcijum daje čvrstinu kostima, ali je važan i za normalno funkcionisanje skoro svih organa, a naročito srca, mišića, nerava.

–   Zato je vitamin D važan za dobru funkciju srčanog mišića, ali i svih drugih mišića, kao i nervnog sistema. Zato ne treba da čudi što je vitamin D je jedan od faktora koji “daje snagu” detetu jer pozitivno utiče na rad mišića i nerava.

–   Važan je i za kožu – on je čuvar zdravlja dečje kože jer pospešuje deobu ćelja kože i tako učestvuje u njenoj regeneraciji.

–   Ima ulogu u dobrom funkcionisanju imunološkog (odbrambenog) sistema deteta, jer pomaže ćelijama “ratnicima” u borbi protiv mikroorganizama. Ovo važi i za odrasle, pa možemo reći da je vitamin D bitan deo arsenala za borbu protiv različiih infekcija kojih ima dosta u rano proleće

–   Vitamin D je važan i za normalno stvaranje i funkciju insulina u pankreasu (tako da utiče i na metabolizam šećera – njegovo bolje “sagorevanje” u ćelijama), ali reguliše i funkciju još nekih hormona.

  • Da li je potreban i odraslima?

Veoma je potreban!

Pomalo se zaboravilo na važne uloge vitamina D u očuvanju zdravlja odraslih – uglavnom su deca bila “u fokusu” priče o ovom vitaminu. Skoro sve nabrojane uloge vitamina D kod dece važe i za odrasle, ali da istaknemo najbitnije:

–   Pokazalo se da je vitamin D izuzetno važan za jak imunitet! Imajući u vidu da se grip i njemu slični virusi godinama u nazad javljaju tokom proleća, možemo reći da je nešto više vitamina D potrebno za mame i tate (ali i starije).

–   Vitamin D je važan i borbi protiv napetosti i stresa (preko jačanja funkcije nervnog sistema).

–   Nove naučne studije su utvrdile da manjak vitamina D može biti uzrok lošeg raspoloženja, pa i depresije (naročito kod žena).

–   Vitamin D pomaže i u borbi sa viškom kilograma, jer pomaže iskorišćavanje (“sagorevanje”) šećera u našim ćelijama.

–   Pokazalo se da ovaj vitamin ima ulogu u prevenciji mnogih bolesti: dijabetesa, nekih oblika raka, ali i kardiovaskularnih bolesti (pomaže regulaciju krvnog pritiska, ali pomaže očuvanju “glatkosti” krvnih sudova).

–   Kod starijih ljudi (naročito žena) važan je za prevenciju osteoporoze, ali je potrebno voditi računa o dozama da se ne bi desilo nagomilavanje kalcijuma u delovima organizma gde ne treba da ga bude (zato je važno da se doze precizno utvrde sa doktorom).

  • Šta se dešava kad nema dovoljno vitamina D?

Kada beba u prvoj godini života nema dovoljno vitamina D nastaje ozbiljna bolest koja se zove rahitis. Kosti su meke, lako savitljive (nemaju dovoljno kalcijuma) pa umesto zdravih kostiju dete ima “rahitične” – deformiše se glava, grudni koš, ali i duge kosti nogu i ruku.

Kod starije dece nedostatak ovog vitamina uzrokuje opštu slabost organizma, nedostatak mišićne snage, ali i bezrazložnu nervozu.

Srećom, danas se nedostatak vitamina D kod dece retko sreće, pre svega zahvaljujući ranoj primeni ovog vitamina u vidu odlično dizajniranih preparata (kakav je uljani rastvor holekalciferola).

  • Koje namirnice sadrže vitamin D?

Prirodnog vitamina D ima u ribi – skuša, losos, haringa, ali i “obične” sardine su bogate vitaminom D. Mleko i mlečni proizvodi su dobar izvor vitamina D, a ima ga i u žumancetu ali i u iznutricama. Pečurke i avokado sadrže ovaj vitamin, ali manje i odnosu na prethodno nabrojane namirnice.

  • Mogu li bebe bez dodataka ovog vitamina u prvoj godini života?

Odgovor je jednostavan – bebe moraju dobijati vitamin D!

Nažalost, u našem podneblju nije moguće zdravo izlaganje beba suncu da bi se zadovoljile detetove potrebe za vitaminom D. Ovo naročito važi za hladni deo godine u koji polako ulazimo.

Kako ga nema u majčinom mleku, neophodno je unošenje ovog važnog vitamina “na usta”. Postoje preparati vitamina D (uljani rastvor holekalciferola) koji su veoma jednostavni za upotrebu i sasvim dovoljni u prvoj godini života. Vitamin D treba davati i posle prvog rođendana, tokom zimskih meseci, ali i tokom cele druge godine života.

  • Može li se preterati sa ovim vitaminom?

Može!

Radi o liposolubilnom (rastvorljivom u mastima) vitaminu koji se lako nagomilava u organizmu, pa ako se pretera može doći do nevolja. Ovo se kod dece srećom retko dešava, i to samo kada se mesecima daju prekomerne količine vitamina D.

Tada se mogu javiti neobjašnjiva mučnina, povraćanje, zamor, svrab kože, suve i “peckave” oči, a ako se baš pretera slede problemi sa mokraćnim i disajnim organima. Skoro svi neželjeni efekti su vezani za prekomerno nagomilavanje kalcijuma u tkivima.

Kako sprečiti hipervitaminozu (prekomeran unos vitamina D):

–   Važno držati se preporučenih doza – jedna kap uljanog rastvora holekalciferola dnevno je dovoljna za bebe u prvoj godini života.

–   Ne dajte starijoj deci suplemente vitamina D bez kosultacije sa pedijatrom

Ako se vitamin D daje kao lek treba se striktno držati doze, a naročito poštovati trajanje terapije – ovde od viška stvarno glava zaboli!

Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs

Tagovi:
Pročitajte još: