Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Dečje pozorište u Subotici kao bastion kulturnog nasleđa i budućnosti

Dečje pozorište u Subotici kao bastion kulturnog nasleđa i budućnosti

Dečje pozorište u Subotici ove godine proslavilo je 90 godina postojanja, čime je potvrdilo svoj status jedne od najznačajnijih kulturnih institucija u Vojvodini, ali i celoj Srbiji. Jubilej je obeležen nizom manifestacija i događaja koji podsećaju na važnost očuvanja pozorišne umetnosti, s posebnim naglaskom na teatar za decu – osnovu svakog društvenog razvoja i kulturne budućnosti.

Osnovano 1934. godine, Dečje pozorište u Subotici nastalo je zahvaljujući viziji i posvećenosti Otona Tomanića, inženjera i zaljubljenika u lutkarsku umetnost. Prva predstava za decu izvedena je 6. decembra iste godine, postavljajući temelje institucije koja će narednih devet decenija obogaćivati živote dece i odraslih.

Od tada, Dečje pozorište je evoluiralo u ustanovu visokog organizacionog i umetničkog nivoa, sposobnu da odgovori na izazove savremenog teatra za decu. Predstave ovog pozorišta osvajale su domaće i međunarodne nagrade, dok su umetnici koji su stvarali na ovoj sceni ostavili neizbrisiv trag u srpskoj kulturi.

Pozorišna umetnost ima ključnu ulogu u obrazovanju i vaspitanju dece, podstičući razvoj njihove mašte, empatije i kritičkog mišljenja. Dečje pozorište u Subotici svojim radom ne samo da pruža zabavu, već i edukaciju kroz predstave koje decu uvode u svet umetnosti, tradicije i univerzalnih vrednosti.

Povodom obeležavanja ovog važnog jubileja, u Subotici je organizovan niz aktivnosti, od svečanosti na kojima su nagrađeni istaknuti pojedinci, do organizacije 55. Susreta lutkarskih pozorišta Srbije, koji okuplja najbolje umetnike iz regiona. Ovaj događaj pozicionira Suboticu kao značajan centar lutkarske umetnosti u Srbiji i šire.

Na svečanosti su priznanja dodeljena rediteljima, tehničkim stručnjacima i glumcima koji su decenijama doprinosili radu Dečjeg pozorišta. Među nagrađenima su i Laslo Ripco i Boško Boškov, čija predanost i talenat osvetljavaju značaj pojedinca u razvoju kolektivne umetničke vizije.

Lutkarska umetnost, kao specifičan segment pozorišne kulture, igra važnu ulogu u očuvanju tradicije dok istovremeno uvodi inovativne pristupe i tehnike. Subotičko Dečje pozorište kombinuje ove aspekte, stvarajući predstave koje su istovremeno korenito ukorenjene u vojvođanskoj tradiciji i prilagođene potrebama savremenog društva.

Jubilej Dečjeg pozorišta je i proslava Subotice kao grada kulture, gde se umetnost neguje s ljubavlju i posvećenošću. U vremenu globalizacije, ovakve institucije igraju ključnu ulogu u očuvanju identiteta i povezivanju zajednice kroz univerzalne vrednosti koje pozorište prenosi.

Dečje pozorište u Subotici nije samo prostor umetničkog izraza, već i simbol nade i budućnosti, mesto gde deca postaju aktivni učesnici kulturnog života. Ovaj jubilej podseća nas da je ulaganje u pozorišnu umetnost ulaganje u bolje društvo i svet.

*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA APV. 

Tagovi:
Pročitajte još: