Kokošje ili pileće grudi (pectus carinatum)
To je deformitet grudnog koša koji se javlja relativno često u dečijem uzrastu. Grudna kost je izbočena, najčešće u srednjem i donjem delu što utiče na nepovoljan položaj rebara pa je čitav prednji deo grudnog koša nepravilnog oblika. Uglavnom se radi o simetričnom deformitetu, ali se može javiti i u asimetričnom obliku.
Uzrok nastanka nije poznat u potpunosti, ali kako se često javlja u istim porodicama pretpostavlja se da je naslednog karaktera. Češće se javlja kod muške dece pa to treba imati u vidu kada već neko u porodici ima ovu vrstu deformiteta.
Do nepravilnosti u rastu grudne kosti dolazi kada njenih deset centara okoštavanja ne sazrevaju istovremeno. Deformitet će biti izraženiji srazmerno broju centara sazrevanja koji su zahvaćeni ovom nepravilnošću. Na sam proces sazrevanja ne možemo da utičemo ni na koji način spolja, pa samim tim ni preventivno ne možemo da sprečimo pojavu deformiteta.
Deformitet se može uočiti već u prvoj godini života, najkasnije u trećoj ili četvrtoj. Ne ugrožava vitalne funkcije srca i pluća, ali zbog ograničene pokretljivosti grudnog koša i nepravilnog položaja rebara dolazi do smanjenja ventilacije pluća pa su ova deca podložna čestim infekcijama disajnih organa. Teški oblici deformiteta su jako retki i oni se rešavaju operativnim putem.
Kokošije grudi srednjeg i lakšeg oblika se leče kineziterapijskim tretmanima i plivanjem. Ciljanim vežbama jačamo mišiće grudnog koša, ramenog pojasa i leđa. Mišićnom snagom možemo bitno da ubažimo deformitet, a povećanjem mase mišića smanjimo estetski problem. Važno je da se sa vežbama krene što ranije kako bi se usporio razvoj deformiteta.
U programu vežbi značajnu ulogu imaju vežbe disanja koje utiču na povećanje ventilacije pluća i jačanje pomoćne disajne muskulature. Kako deformitet ima progresiju u određenom stepenu dete mora da bude pod redovnom lekarskom kontrolom sve dok raste.
Udubljenje (levkaste) grudi – pectus excavatum
Kao i kokošije i udubljene grudi su nasledan deformitet koji se češće javlja kod muških članova jedne porodice ali se sreće i kod devojčica. Uzrok je takođe neravnomerno sazrevanje centara rasta grudne kosti sa tom razlikom što je deformitet usmeren ka unutra i formira udubljenje ili levak. U početku je manje izražen pa se teže uočava preko odeće.
Kako se sternuma (grudna kost) razvija najintezivnije u prvim godinama života važno je da dete bude redovno praćeno od strane lekara jer nagli rast može da dovede do problema u radu srca i pluća. Smanjen vitalni kapacitet i poremećaj srčanog rada ograničavaju dete u mnogim fizičkim i sportskim aktivnostima. Deca sa pectusom excavatusom se brzo zamaraju, otežano dišu i imaju slabe mišiće grudnog koša.
Napredovanje deformiteta se prati putem rentgenskih snimaka gde je moguće izmeriti rastojanje od grudne kosti do kičmenog stuba, gde grudna kost može da se približi na samo nekoliko santimetara.
Ako je deformitet manje izražen i ne ugrožava vitalne funkcije tretira se kineziterapijom, programom koji uključuje jačanje određenih grupa mišića i posebne vežbe disanja, dok je u težim slučajevima neophodna operacija. Najranije se operišu deca uzrasta 4-5god ili starija.
Ovaj deformitet uglavnom prati i pojava kifoze grudnog dela kičmenog stuba što je nepovoljno jer jedan deformitet potencira drugi pa je neophodno redovno vežbanje i praćenje od strane lekara ortopeda. Nekada se u terapiju uključuju i specijalni kaiševi kao i mideri za zaustavljanje napredovanja deformiteta. Preporučuje se plivanje, prsno i leđno kao i bavljenje sportovima u vodi.
Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs