fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Delegacija opštine Kula na 7. Nacionalnoj konferenciji Ženske parlamentarne mreže

Juče je u Domu Narodne skupštine Republike Srbije održana sedma po redu Nacionalna konferencija Ženske parlamentarne mreže „Ne u mom parlamentu”- protiv svih oblika diskriminacije žena u Srbiji. Konferenciji je prisustvovala delegacija opštine Kula, odbornice u SO Kula Zorica Demković i Vesna Makaji i Radojka Ždrnja, članica Saveta za rodnu ravnopravnost opštine Kula, dok je koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Olena Papuga iz Ruskog Krstura. Sedma po redu Nacionalna konferencija Ženske parlamentarne mreže organizovana je u saradnji sa Misijom OEBS i UNDP u Srbiji a osnovni ciljevi Ženske parlamentarne mreže su donošenje novih zakona i politika i nadzor sprovođenja aktuelnih zakonskih rešenja, posebno u oblasti zdravlja žena i porodice, suzbijanje nasilja nad ženama, kao i suzbijanje nasilja u porodici, ekonomsko osnaživanje žena i obrazovanje žena.


Skup je prvo pozdravila narodna poslanica Olena Papuga, koordinatorka Ženske parlamentarne mreže NSRS, zatim Maja Gojković, predsednica Narodne skupštine Republike Srbije, koja je otvarajući Nacionalnu konferenciju Ženske parlamentarne mreže u Skupštini Srbije, kazala da je u Srbiji od početka godine ubijeno 28 žena, a da u više od polovine slučajeva nasilje nije bilo prijavljeno. Ona je izjavila “da pitanje nasilja prema ženama i nasilja u porodici još predstavlja najveći izazov pred svim domaćim institucijama, ističući da je važno da se dosledno primenjuje Zakon o sprečavanju nasilja u porodici”. Predsednica parlamenta je istakla da Narodna skupština pridaje veliki značaj unapređenju položaja žena i da su značajni pomaci napravljeni donošenjem dobrih zakona, a da je fokus na sprovođenju istih.


Predsednica Skupštine smatra da je veliki pomak napravljen u zastupljenosti žena, ukazujući da u radu parlamenta danas učestvuju 94 poslanice, kao i da su žene na rukovodećim pozicijama Narodne banke Srbije, Vlade Srbije, Ustavnog suda Srbije, kao i na čelu Republičkog javnog tužilaštva i Tužilaštva za ratne zločine, a obavljaju i mnoge druge odgovorne poslove.
Gojković napominje da su nasuprot nacionalnom nivou vlasti, na regionalnom i lokalnom nivou, žene nedovoljno zastupljene da bi mogle da utiču na kreiranje politika zajednica u kojima žive.


Na konferenciji su govorili i Saša Miler ispred Švajcarske kancelarije za saradnju, Andrea Oricio, šef Misije OEBS u Srbiji, Željka Topalović, programska analitičarka i predstavnica UNDP. Tematski dijalog o seksizmu, progonu, diskriminaciji i verbalnom nasilju prema ženama vodile su članice Ženske parlamentarne mreže: Gordana Čomić, Dubravka Filipovski, Ljupka Mihajlovski, Marija Janjušević, Marija Obradović, Nada Lazić, Nataša Mihajlović, Olena Papuga, Stefana Miladinović i Tatjana Macura. Zatim je usledilo razmatranje aktivizma lokalnih samouprava u primeni „CEDAW“ preporuka sa postojećim telima i mehanizmima za sprovođenje, a u ovu diskusiju su bile uključene Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Nataša Okilj, savetnica za rodnu ravnopravnost i ljudska prava SKGO i Jasmina Karanac, predsednica Odbora za ljudska i manjinska prava.Nakon toga je usledila panel diskusija na teme: „Ciljevi održivog razvoja: Rodna ravnopravnost“ i „Informisanje o globalnom strateškom planu 2018-2021, koji je vezan za implementaciju Cilja 5, UN 2030“, a diskusiju su predvodile prof. dr. Slavica Đukić-Dejanović, ministarka bez portfelja, zadužena za sprovođenje Ciljeva održivog razvoja i Jelena Kotević, viša savetnica u službi Poverenice za zaštitu ravnopravnosti. Nakon ciljeva, diskusija se nastavila kroz razmenu iskustava kada je e-uprava u pitanju. Na ovu temu su govorile: Dara Gravara Stojanović, šef Odseka za e- upravu u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Đorđe Antić, Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj i projekte Grada Niša, Dragana Bećić, pomoćnik direktora u Kacelarji za IT i e-Upravu i Tanja Jakobi, izvršna direktorka Centra za istraživanje javnih politika. Na kraju konferencije, izneti su zaključci i naredni koraci Ženske parlamentarne mreže. Skupu su prisustvovale predstavnice preko 100 gradova i opština, oko 500 žena sa čitave teritorije Republike Srbije iz redova odbornica Skupština opština i gradova, predstavnice državnih institucija i predstavnice nevladinih organizacija.
Izvor:qmedia

Tagovi:
Pročitajte još: