Pobuna protvi kovid mera kineske vlade proširila se od subote 26. novembra na čak 13 gradova širom Kine od čega je najviše zahvatila gradove u centralnom i isitpčnom delu zemlje, koji je inače najgušće naseljeni deo zemlje.
Pobune protiv “Nula kovida”, koji se zatim proširio i na političke zahteve za više demokratije i pozive na ostavku aktuelnog kineskog predsednika i šefa partije Si Đinpinga i komunističke partije Kine, kao nosioca vlasti obuhvatila je: Šangaj, Naking, peking, Vuhan, Guangzou, Čonking, Landžou, šijazhuang, Zhenghou, Urmuči, Korla, Hotan i Lasa.
A map of #China from @detresfa_ showing the locations of confirmed protests against covid lockdowns.
Protests confirmed in 13 cities. pic.twitter.com/UYj3C05hRo
— Indo-Pacific News – Geo-Politics & Military News (@IndoPac_Info) November 27, 2022
Inače valja reći da je pobuna protiv vladine politike nula kovid mera krenula iz Šangaja i Pekinga gde su se studenti u kampusima digli i istakli bele paipire kao simbol zahteva za većom slobodom. pobuna je krenula posle subotnjeg protesta, kada je održano bdenje za 10 stradalih osoba u Urmučiju kada vatrogasci zbog mera nultog kovida su kasnili na intervenciju.
And now Wuhan. People are shouting “解放 open up the city” https://t.co/nyEGL5vcaG
— Emily Feng 冯哲芸 (@EmilyZFeng) November 27, 2022
Poslednji grad koji se digao je i Vuhan, grad iz koga je decembra 2019. krenula pandemija korona virusai i grad u kome je virus registrovan.
U pojednim gradovima rušene su kovid barijere koje su postavljane u cilju ograničavanja kretanja i puntkovi za PCR testiranja, koji su uništeni.
U Pekingu studenti univerziteta Tsinghua krenuli su drugi dan u portest. Inče ovo je prvi masovni prtest u Kini posle studentske pobune na trgu Nebeskog mira u Pekingu maja i juna 1989 koji je ugušen u krvi. Studenti su osim politike nuka kovida ustali i zahtevali političke promene.
Tsinghua university right now👇🏼 city after city seeing protests small and large against Zero Covid policies and against excesses of Communist Party rule – every hour there seems to be a new one pic.twitter.com/7CbUtzNmjR
— Emily Feng 冯哲芸 (@EmilyZFeng) November 27, 2022
Studenti sa Univerziteta Tsinghua u Pekingu skandiraju: „Demokratija i vladavina prava, sloboda izražavanja!“
Inače protesti studenata i građana nazvani su protesti belih papira, gde demonstranti drže bele papire u znak protesta protiv kritika vlasti, cenzure i mera zaključavanja.
Another massive quarantine camp is being built in China’s Guangzhou city, which can detain 70,000 people.
The Chinese government can flip a switch to turn your QR code to red, then send you off to a quarantine camp… Did you say something? or ill? Doesn’t matter.
🔊sound…😰 pic.twitter.com/9rUiXTkMnA
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) November 26, 2022
Inače kina od sredine novembra beleži rekordan broj zaraženih zbog čega je uvedena mera zaključavanja u Pekngu i još nekim gradovima. U kineskom gradu Guangdžou gradi se još jedan masovni karantinski kamp, koji može da primi 70.000 ljudi. Građani veruju da vlast time želi da ljude drži u pokornosti uprkos bolesti i da tamo neće biti zadržani samo bolesni, nego i zdravi, a ta glasina se obilato širi na zapadnim društvenim mrežama.