Gigant za internet pretragu Google odavno je proširio svoje usluge daleko od jednostavnih upita, kopajući duboko u svaki aspekt vašeg prisustva na mreži. Ipak, možete saznati kako to utiče na vašu privatnost i kako možete da saznate šta Google zna o vama?
Pretraživanjem interneta ostavljate digitalne tragove. Čak i ako ne koristite Google usluge, velika je verovatnoća da ćete posetiti veb-sajt pod njegovim “nadzorom”.
Podaci koje prikuplja Google
Podaci pretrage: Informacije o vašim upitima za pretragu, uključujući šta i kada pretražujete, što pomaže da se poboljšaju algoritmi i ciljani oglasi.
Podaci o lokaciji: Ako koristite Google mape ili imate omogućeno praćenje lokacije, Google prikuplja informacije o vašoj trenutnoj lokaciji.
Informacije o uređaju: Uključujući detalje kao što su model uređaja, operativni sistem i identifikator.
Podaci o korišćenju: Kako koristite Google proizvode i usluge, uključujući aplikacije, trajanje korišćenja i interakciju sa sadržajem.
Kolačići i podaci za praćenje: Za prikupljanje informacija o vašem ponašanju na mreži i isporuku ciljanih oglasa.
Informacije o nalogu: Ako imate Google nalog, prikupljaju se informacije kao što su vaše ime, adresa e-pošte i broj telefona.
Informacije o e-pošti: Za korisnike Gmail-a, Google prikuplja informacije koje se odnose na vaše poruke e-pošte.
Podaci glasovne pretrage: Za korisnike Google pomoćnika, vaše glasovne komande se snimaju.
Istorija gledanja IouTube-a: Informacije o video snimcima koje gledate i načinu na koji komunicirate sa njima.
Interakcija sa oglasima: Google prati vašu interakciju sa oglasima na njegovoj mreži.
Kako da proverite šta Google zna o vama?
Da biste pristupili informacijama o tome šta Google zna o vama, otvorite veb pregledač i prijavite se na svoj Gmail ili Google nalog. Zatim u gornjem desnom uglu ekrana izaberite opciju Aplikacije, pa Nalog. U odeljku privatnost i personalizacija (Privatnost i personalizacija) izaberite opciju za uređivanje podataka i privatnosti (Upravljajte svojim podacima i privatnošću). U podešavanjima oglasa izaberite opciju za personalizaciju oglasa.
Ovaj odeljak će vam pokazati sve funkcije vezane za vaše pretrage, YIouTube istoriju i Gmail prijemno sanduče.
Kako ograničiti Google praćenje?
Iako možda neće biti moguće potpuno zaustaviti Google praćenje, postoje koraci koje možete preduzeti da biste minimizirali pristup svojim podacima. To uključuje detaljno pregledanje i isključivanje opcija personalizacije. Evo preporučenih koraka za zaštitu vaše privatnosti.
Onemogućavanje personalizacije oglasa
Da biste sprečili Google da prikuplja podatke, isključite personalizaciju oglasa. Pratite ove korake:
Posetite Google i prijavite se na svoj nalog.
Kliknite na ikonu aplikacije (devet tačaka raspoređenih u tri reda) i izaberite Nalog.
Idite na: Account > Manage your data & privacy > Ad personalization i isključite ovu opciju.
Odjavite se i ponovo pokrenite pretraživač.
Za dodatnu kontrolu, možete da izbrišete podatke koje Google povezuje s vašim nalogom tako što ćete jednostavno isključiti određene stavke u podešavanjima.
Provera šta Google zna o vašim aktivnostima
Vaša istorija pretrage otkriva mnogo o vama, baš kao i vaša istorija lokacija, što može predstavljati rizik po vašu bezbednost ako dođe u pogrešne ruke.
Da biste proverili istoriju lokacija, nakon što se prijavite na Google, idite na podešavanja naloga i izaberite Account > Manage your data & privacy > Location History. Ovde možete da isključite praćenje lokacije, piše ClearVPN.
Za digitalno praćenje pronađite na istom mestu Account > Manage your data & privacy > Web & App Activity i isključite praćenje. Opcija automatskog brisanja vam omogućava da zadržite istoriju do određenog datuma pre nego što se automatski izbriše, čime se obezbeđuje ravnoteža između privatnosti i lične upotrebe.