Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Dete histeriše jer nije dobilo ono što želi: Doktorka Vera otkriva dve greške roditelja, a evo šta treba da uradite

Dete plače

Mnogi roditelji se suočavaju sa izazovom zvanim histeričan plač kod dece. Ukoliko dete tokom kupovine počne histerično da plače jer nešto ne možete da dobije , ili plače jer ste ga kaznili i nešto mu zabranili, doktorka VeraDespotović, porodični psihoteraput i socijalni radnik, otkriva da je važno da roditelji ostanu dosledni u postavljanju granice, kao i koje česte greške treba da izbegnu.

“Važno je da roditelji osluškuju svoje dete da ga pitaju šta ono misli, ali da apsolutno zadrže svoj autoritet i da roditelji budu svesni da su oni ti glavni usmerivači detetovog ponašanja.”

Šta da uradite kada dete histeriše jer nije dobilo ono što želi? U emisiji RTS Ordinaciji doktorka Vera Despotović istakla je koju grešku roditelji treba da izbegnu:

“To je veliki rizik i često se dešava, dete kada pokaže to neko prkosno ponašanje roditelji ekstremno raguju ili se uplaše i onda dignu ruke i sklanjaju se. Tu situaciju često možemo da vidimo u prodavnici. Na primer, dete se uhvati za čokoladnu bananicu i roditelj kaže “nemoj to sad, evo kupili smo nešto drugo” i dete počne da plače i onda roditelja bude sramota i onda kaže “dobro ajde, uzmi”. Šta je dete iz te banalne situacije naučilo? Da ako ono ako pokaže to ponašanje, onda će roditelj da ispuni njegovu želju i da je to način na koji će ono da ispuni svoju potrebu. Drugi čest primer je kada roditelji kažu detetu “hajde sada na spavanje, 9 sati je”, a dete počinje da se valja i bacaka po patosu i roditelj ga pusti još malo. I dete tokom vremena nauči da će takav model ponašanja uroditi plodom.”

Još jedna greška kod tretiranja histerije jeste agresija – na taj način se dete uči pogrešnom modelu ponašanja, objašnjava doktorka Vera Despotović:

“Drugi način, ekstremni takođe, je kada roditelj u takvim situacijama udari dete i kaže to ne dolazi u obzir, i na taj nasilan način u stvari osujeti njegovu potrebu. Dete je tada naučilo da je to mehanizam i način koji daje rezultate i velika je verovatnoća da će on to uraditi nad onima nad kojima ima moć – da li će to biti mlađa sestrica ili neko dete vršnjačkoj grupi – ako mu nešto ne odgovara, on će upotrebiti silu i tako će odreagovati.”

Kako onda rešiti situaciju akda dete histeriše, šta mu reći, kako postupati i zašto je važno da ostanemo dosledni pravilima koje smo sami postavili:

“Ono što je važno jeste da roditelj kaže “sada ne možeš da dobiješ tu bananicu zato što smo uzeli već nešto” – da istraje u tome, ali da kaže zbog čega. “Imaš slatkiš, dobićeš kod kuće”; “sada to nismo planirali”; “ja nemam dovoljno novca i sada ne možeš to da uzmeš”. Roditelj ne treba da viče, da vuče dete za kosu, da mu otima stvari, nego da to kaže na jedan smiren i jasan i dosledan način – dete će to prihvatiti. Važno je da se detetu kaže, da se postavi jasna granica i da roditelj ostane dosledan.” – objasnila je doktorka Vera Despotović.

Tagovi:
Pročitajte još: