Evo šta treba izbegavati ako imate dete koje ste uhvatili u laži. Pokušajte da se saberete i primenite neki od ovih saveta.
Kažnjavanje
Dete nešto laže jer zna da će biti posledica. Oslobodite ga ovog problema tako što ćete „ublažiti“ kaznu ako dete prizna da je uradilo neku glupost.
Uznemireni ste
Dete zna da će vaša reakcija biti prilično žestoka, pa više voli da laže. Pokušajte da se ne ljutite kada vam dete kaže da je uradilo šta ne treba i češće će priznati istinu.
Ne razumete zašto laže
Deca bez razloga ne lažu o bitnim stvarima, ako nemaju motiv za to. Ponekad maštaju jer nemaju osećaj za stvarnost i pričaju izmišljotine. Ponekad lažu jer se ne sećaju istine i izmišljaju priču u koju i sami veruju. Ne bi trebalo da budete preoštri u rešavanju ovog problema, jer će on nestati kada dete odraste i shvati stvarnost. Imajte razumevanja i nežno mu objasnite kako da razlikuje maštu od stvarnosti.
Ljubaznost
Svi znamo za bele laži, kada se pretvaramo da nam se toliko dopadaju bakine čarape, a u stvarnosti ih bacamo čim nas ne vidi. Zašto biste se uznemirili kada i vaše dete radi isto?!
Pogrešno ste postavili pitanje
Postoje situacije kada ne postavite pitanje kako treba, a dete je prinuđeno da laže. Kada, na primer, pitate dete „Da li je hrana ukusna?“, iako vidite da mu se ne sviđa, ono će vas najverovatnije lagati. Da ne bi, možete ga pitati „Da li bi radije jeo nešto drugo?“.
Lažete i vi
Kadai sami lažete, teško je poverovati da vas dete neće kopirati. Najpoštenije što možete da uradite je da budete iskreni jedni prema drugima. Bez obzira na situaciju, pokušajte da sa detetom mirno razgovarate o tome koliko je važno reći istinu.