S obzirom na činjenicu da Srbija baštini neprocenjivo blago u institucijama obrazovanja i kulture, blago koje u vidu materijalnih dokaza predstavlja svu našu istoriju, običaje, tradiciju i kulturu, te da svako u našoj državi treba da bude maksimalno upoznat sa svojom istorijom i da zna odakle potiče, Ministarstvo kulture je pokrenulo jedinstven, unikatan projekat, koji do sada na našim prostorima nije viđen, a to je digitalni Pretraživač kulturnog nasleđa Republike Srbije.
On predstavlja objedinjeni portal za pretragu kulturnog nasleđa, a informacije do kojih se može doći putem ovog pretraživača, u samo nekoliko koraka, neprocenjive su i nemerljive. Iz različitih izvora, koje čine biblioteke, muzeji, arhivi, crkve i verske zajednice, te Zavod za zaštitu spomenika, mogu se tražiti podaci o ustanovama, ličnostima, događajima, objektima, te mnoštvu drugih stvari, a unošenjem pojma u pretraživač dobijate informaciju u kojoj ustanovi u Republici Srbiji se nalaze podaci, knjige ili publikacije o traženom pojmu.
Kako se navodi na sajtu Ministarstva kulture i informisanja, Pretraživač kulturnog nasleđa Republike Srbije namenjen je popularizaciji nacionalne kulture i umetnosti i beleži konstantan porast publike. Od oktobra 2020. godine zabeleženo je preko 32 hiljade novih korisnika, dok je u mesecu martu broj novih korisnika bio 8.800. Tokom marta 2021. je ostvaren pristup Pretraživaču iz ukupno 108 zemalja sveta, iz čega možemo zaključiti da se povećava interesovanje za portal i u srpskoj dijaspori. Prvi nacionalni Pretraživač kulturnog nasleđa Srbije je alat za razumevanje i jačanje kulturnog identiteta, privlačenje nove publike i popularizaciju kulture i umetnosti u našem društvu.
Samo neke od ustanova čiji inventari su zavedeni u Pretraživaču su: Narodna biblioteka Srbije, Muzej pozorišne umetnosti Srbije, Biblioteka grada Beograda, Biblioteka Žarko Zrenjanin, Gradska biblioteka Novi Sad, Biblioteka Vlada Aksentijević Obrenovac, Biblioteka Dimitrije Tucović Lazarevac, Pozorišni muzej Vojvodine, Biblioteka Jovan Popović Kikinda, Biblioteka Milutin Bojić, Istorijski muzej Srbije, Arhiv Srbije, Biblioteka Vukovog zavičaja Loznica i mnogi drugi muzeji, arhivi i ustanove.
Pretraživač kulturnog nasleđa predstavlja nacionalni projekat u oblasti digitalizacije koji je pokrenut uz stratešku podršku kompanije Majkrosoft Srbija, kako bi se najširoj javnosti omogućio uvid u digitalizovane fondove i obezbedile informacije o kulturnom nasleđu koje se čuva u domaćim bibliotekama, arhivima, muzejima, galerijama i zavodima za zaštitu spomenika kulture.
Ono što je takođe od izuzetne važnosti jeste činjenica da Ministarstvo apsolutno garantuje verodostojnost podataka koji se mogu pronaći u Pretraživaču. Ministarstvo kulture i informisanja je prilikom predstavljanja ovog portala istaklo da izražavaju nadu da će se na jednom mestu objediniti sve ono što čini nacionalni identitet na srpskom kulturnom prostoru.
Portal postoji već dve godine, a svi zainteresovani koji žele da budu na par klikova od uvida u apsolutno sve relevantno za našu istoriju, poreklo i kulturu, mogu to da učine putem sledećeg linka: https://xn--80atdujec.xn--90a3ac/.