Savremeni način života donosi nove izazove. Među njima su i brojni poslovi čije obavljanje zahteva dosta sedenja.
Pravilno mirovanje je veoma bitno za umornu i bolesnu kičmu, te bi trebalo da naučimo kako da pravilno provedemo ostatak dana u onim položajima u kojima većina nas provede pre svega zbog profesionalnih zahteva – da pravilno sedimo i stojimo.
Verovatno ste čuli da je sedenje novo pušenje. Kako nas tehnologija drži vezanim za računare i elektronske uređaje, više nas sedi duže nego ikada pre. I naše zdravlje trpi posledice. Istraživanja pokazuju da sedenje većim delom dana povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, piše dr Branko Vujković iz Doma zdravlja “Zdravlje plus”.
Kičmeni stub ima više od 100 zglobova, 220 ligamenta koji ga stabilizuju i više od 120 mišića, a kičmeni stub štiti više od 13,5 miliona neurona kičmene moždine. Sada je već jasnije zašto je disciplina, tako kompleksnog biomehaničkog kompleksa kao što je vaša kičma, važna.
– U sedećem položaju (naravno, poželjno na ravnoj, tvrdoj podlozi!) je važno da se potpuno povučete do naslona stolice, pri čemu će odnos između trupa i natkolenice biti oko 90 stepeni. U ovom položaju su mišići leđa “najopušteniji”. Apsolutno pogrešan položaj je “kifla” sedenje u fotelji.
Prilikom naginjanja napred, treba se saviti iz kukova, sa blagim zabacivanjem glave unazad, zatezanjem trbušnih mišića, i sa “ravnim” leđima. Zvuči složeno, ali je vrlo jednostavno, važno je samo češće proveravati da li se pravilno “savijate”, dok vam to ne pređe u naviku.
Ukoliko sedite na previsokoj stolici, neophodno je da podmetnete klupicu visine 30-40cm, kako bi postigli da kolena budu na višem nivou of kukova, čime će se izravnati leđa.
Iz pravilnog sedećeg položaja u stolici ustaje se prebacivanjem težine tela napred, tj. naginjanjem trupa napred iz kukova, osloncem na obe noge podjednako. Leđa su “ravna” sve vreme. Isti postupak je i pri sedanju.
Jako je važno naravno da visina stolice i stola budu usklađene i adekvatne vašoj visini.
Takođe, potkolenice treba da uđu ispod stola, dok su podlaktice naslonjene na površinu stola, a leđa malo nagnuta iz kukova napred.
Ako je stolica blizu stola, sedite sa strane 90 stepeni u odnosu na sto, zatim se okrenite po glatkoj površini stolice za 90 stepeni prema stolu.
Dobar deo našeg “sedećeg” staža provedemo za volanom našeg automobila, pa je i tu jako bitno kako se pravilno “pozicioniramo”. Ukoliko vaš automobil nema tzv. lumbalnu podršku, važno je dodati naslon od prikladnog jastučeta da bi ispravili ugnuto sedište, a svakako je neophodno približiti sedište volanu da se ne bi previše istezali i zamarali kičmeni stub pri vožnji, savetuje dr Vujković na sajtu Doma zdravlja “Zdravlje plus”.
Foto: wavebreakmedia/shutterstock.com
Preuzeto: eKapija