Za novorođenče je važno da podrigne kako ne bi osećalo nelagodnost u stomaku, ali do kada treba da brinemo o tome?
Koliko puta ste usred noći čekali da vaša beba podrigne, i činilo vam se kao da nikad nećete dočekati i da ćete zaspati držeći je? Toliko roditelja je u istoj poziciji kao vi, a sigurno se svi pitate do kada je važno da beba podrigne posle hranjenja?
Svaka beba je jedinstvena i njihove potrebe su različite, pa niko sa sigurnošću ne može da vam kaže sve informacije o podrigivanju i da ih se slepo pridržavate. Međutim, važno je da znate kako funkcioniše i zašto je važno da beba podrigne.
Kada beba jede, ona uzme i malo vazduha. Ovaj vazduh može kod vaše bebe da izazove gasove i neprijatnosti ako ne pronađe svoj izlaz. Preporuka je da novorođenče podrigne čim završi hranjenje na jednoj dojci, a pre nego što pređe na drugu, ili na svakih 60-90 mililitara, ako se hrani na flašicu. Međutim, podrigivanje će se možda dešavati češće ili ređe, zavisno od bebinih potreba.
Kada mogu da prestanem da obraćam pažnju o bebinom podrigivanju?
Uopšteno govoreći, možete da prestanete da brinete o tome da li je beba podrignula kada napuni 4 do 6 meseci.
Ako vaša beba nije podrignula posle minut ili više pokušaja da joj pomognete, velika je šansa da zapravo uopšte i nema potrebu za tim. Ali pazite na bilo kakve znake nelagodnosti (na primer izvijanje i povlačenje) i brzo ćete shvatiti kada je vašoj bebi potrebna dodatna pomoć.