Temperatura u Dolini smrti u američkoj Kaliforniji prešla je 54 stepena tokom vikenda, dok se region bori sa možda najvišom temperaturom za više od 100 godina.
Pustinja je u subotu zabeležila najtopliji dan od 1913. godine – čak 54,4 stepeni, saopštila je Nacionalna meteorološka služba. Ovo je jednako rekordnu postavljenom u istom mestu prošle godine, 16. avgusta 2020, kada je zabeleženo isto 54,4 stepeni.
Međutim, u nedelju je bilo i nepotvrđenih izveštaja o 56 stepeni.
Ako se očitavanja potvrde kao tačna, to će biti najtoplija temperatura koju je lokacija dostigla otkako je pustinja Fernis Krik zabeležila 56,7 stepeni u julu 1913. godine, kada je oprema za merenje bila manje precizna.
Tri dana zaredom, Fernis Krik se kuva na temperaturama preko 53,3 stepeni, a malo predaha bude tokom noći, mada ni tada nije bilo ispod 32 stepena, prenosi Guardian.
– Ove ekstremne temperature nisu šala. Budite pametni pre nego što izađete napolje ovog vikenda – upozorila je Nacionalna meteorološka služba u petak.
Kako prenosi Newsweek, Nacionalni centar za informacije o životnoj sredini (NCEI) i Svetska meteorološka organizacija (VMO) sada pokušavaju da utvrde da li je temperatura za vikend treća najviša ikada zabeležena na Zemlji.
Iako se u istorijski zapisima spominje temperatura od 56,7 stepeni, ta brojka nikad nije službeno potvrđena i većina meteorologa je smatra netačnom, naročito zbog temperatura koje su izmerene istog dana u okolnim mestima.
Kris Otler, meteorolog Nacionalne meteorološke službe u Las Vegasu, rekao je da stručna potvrda rekordnih temperatura može potrajati, nekad i duže od godinu dana.
– Temperatura od 54,4 stepeni izmerena prošle godine još uvek prolazi proces verifikacije – pojasnio je Otler.
Ove godine područje Kanade, severozapada SAD-a, severne Evrope i Sibira pogodila je serija rekordnih toplotnih talasa. Njihova dugotrajnost naglasila je opasan učinak klimatskih promena izazvanih ljudskim delovanjem.
Izvor: Telegraf