U Republici Srbiji poslednjih godina je sve prisutnija svest o potrebi izjednačavanja mogućnosti za sve građane, a posebno one u povećanom riziku od diskriminacije i društvene izolacije, kao što su nacionalne manjine, osobe niskog socio-ekonomskog statusa, starije osobe, žene i osobe s invaliditetom. Osim u apelima raznih udruženja osoba s invaliditetom i roditelja dece sa problemima u razvoju, koji upozoravaju na mnogo veće probleme s kojima se susreću, svi oni samo teže za nekom vrstom „jednakosti tj. ravnopravnosti za sve“.
Portal 025.rs raznim proučavanjem problema diskriminacije osoba sa invaliditetom dolazi do poražavajućih rezultata. Može se reći, da je svaka treća invalidna osoba na teriotoriji opštine Apatin doživela neki od oblika diskiminacije. Osobe ostaju anonimni činioci ovog projekta.
Neki od problema dešavao se jednom našem ispitaniku koji živi na teritoriji opštine Apatin. Nedostatak se tiče delomične motorne oduzetosti jedne ruke, do ovog stanja došlo je usled saobraćajne nezgode. Pronalazak dugoročnog partnera bio je jedan od glavnih problema. Konkretno, prilikom sms upoznavanja, ili video četa, o ovoj vrsti problema se nije pričalo, a ruka koja ima slabiju funkciju, uvek se prikrivala. A prilikog ličnog upoznavanja problem je bio vidljiv i samim tim je to dodatno otežavalo dalji odnos te dve osobe. Jednostavno, neki ljudi nisu spremni ili sposobni da zavole osobu ili osobe koje imaju neki oblik invalidnosti, samim tim, to spada u jedan od oblika diskriminacije.
Problem diskriminacije se sve više dešava kako u svakodnevnom govoru, tako i u medijima, stručnim i znanstvenim radovima, raznim analizama u državnim dokumentima, zakonima, propisima i strategijama. On se može rešiti, samo treba početi od same srži problema, a ono leži u samom društvu i sistemu.
Projekat podržan od strane gradske uprave grada Apatina