Dud je danas zanemarena voćka, potpuno neopravdano, pošto je ne samo izuzetno hranljiv, nego i lekovit. Postoje crni, crveni i beli dud, i mada se donekle razlikuju po ukusu i lekovitim svojstvima, svi su veoma zdravi.
Plodovi duda sadrže slobodne organske kiseline (limunska i jabučna), vitamine C, B, K, A, i E, gvožđe, kalijum, mangan i magnezijum, pektine i druge korisne materije. Sadrže veliku količinu antioksidanta antocijanina. Stručnjaci tvrde da dud zaslužuje da bude uvršten u superhranu, jer sprečava starenje organizma i pomaže kod mnogih bolesti. U lečenju se koriste plodovi, listovi i kora.
Crni dud u narodnoj medicini ima mnogostruku primenu. Koristi protiv upale mokraćnih kanala, bolesti usne šupljine i grla, epilepsije, depresije, nesanice, vrtoglavice i kod ugriza buba i zmija. Sveži nedozreli dudovi primenjuju se protiv proliva, a zreli kao blag laksativ. Njihov sok dobar je i za lakše iskašljavanje, znojenje i mokrenje kao i za ispiranje kod upala grla i usta. List crnog duda poznati je narodni lek za snižavanje i regulaciju šećera u krvi pa se često primenjuje u čajnim mešavinama za dijabetes.
Beli dud se u tradicionalnom medicini koristi slično kao i crni dud. Zabeleženo je i da deluje kod artritisa, očnih bolesti, opšte slabosti organizma i za opuštanje nervnog sistema. Ako ste u prilici, jedite obe vrste duda, jer ćete od njih izvući brojne blagodeti. Međutim, beli dud je našao primenu i u kozmetici. Nalazi se u sastavu mnogih kozmetičkih preparata za izbeljivanje kože, uklanjanje mrlja i pega, jer sadrži inhibitore koji smanjuju sintezu melanina. Takođe se upotrebljava u sastavu preparata protiv starenja kože, za tretman kože oko očiju, za toniranje i čišćenje lica.
Lekovita je i kora korena duda. Od davnih vremena koristi se kao lek protiv crevnih parazita, naročito pantljičare. Kora leči bolesti creva, želuca, dispepsiju i pomaže kod trovanja hranom, alkoholom i gljivama. Prah dobijen od kore duda upotrebljava se u obliku melema za brže zarastanje rana, a čaj od kore pije se protiv povišenog krvnog pritiska.
Smatra se da dud ima sledeća lekovita svojstva: podmlađuje organizam, tera parazite, pomaže regulisanju nivoa šećera u krvi, smanjuje rizik od degenerativnih bolesti, jača bubrege, čisti jetru, pomaže protiv zatvora, poboljšava krvnu sliku, ublažava simptome gripa i prehlade, pomaže kod trovanja hranom, alkoholom, gljivama, ubrzava zarastanje rana., koristi se kao pomć u regulaciji visokog krvnog pritiska
Plodovi duda i kora skupljaju se od maja do avgusta, a lišće u proleće. Drvo ne napadaju nikakvi paraziti ni bolesti, tako da plod ničim nije zagađen. Bobice se mogu jesti sveže ili sušene. U kulinarstvu se dud koristi kao bilo koje drugo voće – od njega možete napraviti sok, džem, sladoled, sos, koristiti ga za pripremu dezerta i kolača.
Čaj od lista crnog duda protiv dijabetesa
Prelijte 50 grama lišća duda s pola litre kipuće vode i ostavite na deset sati. Procedite i pijte tokom dana.
Sirup protiv visoke temperature, upale i zatvora
Kilogram bobica crnog duda stavite u pola litre vode i dodajte dve kašike jabukovog sirćeta. Ostavite da odstoji 24 sata. Narednog dana pomešajte smesu s kilogramom smeđeg šećera ili nekog drugog prirodnog zaslađivača (npr. med) i kuvajte do željene gustoće. Naspite u sterilizovane boce i pijte nekoliko puta na dan razređeno s vodom.
Napomena:
Ne treba preterivati s konzumiranjem plodova duda, jer to može izazvati probleme sa varenjem.
Preuzeto: Zdravahrana.com