Đumbir prirodno sadrži supstancu koja je i do 10.000 puta efikasnija od lekova za hemoterapiju u uništavanju matičnih ćelija raka, koje i čine maligne tumore tako opasnim, utvrdili su istraživači Univerziteta Južna Dakota.
Jedinjenje, poznato kao 6-šogaol, nastaje kada se koren đumbira suši ili kuva. Istraživači su utvrdili da 6-šogaol aktivno deluje protiv matičnih ćelija raka u koncentracijama koje su neškodljive za zdrave ćelije. To se drastično razlikuje od konvencionalne hemoterapije koja ima ozbiljne neželjene efekte jer pored malignih ubija i zdrave ćelije.
Kao i druge matične ćelije, i matične ćelije raka mogu da se diferenciraju u razne ćelijske tipove. Iako one čine manje od 1 % ćelija bilo kog tumora, te ćelije ne reaguju gotovo ni na jedan poznati hemoterapijski preparat. One su glavni faktor nastajanja metastaza, koje su uzrok smrti u 90% slučajeva raka. Postojanost matičnih ćelija raka takođe objašnjava zašto rak može da se vrati i nakon naizgled uspešnog uklanjanja tumora operacijom, hemoterapijom ili zračenjem. “Matične ćelije raka su ozbiljna prepreka terapiji raka, pošto one dovode do loših prognoza i povratka tumora”, napisali su istraživači. “Da stvar bude još gora, veoma malo hemoterapijskih lekova pokazuje potencijal da ubije te ćelije.”
Istraživači su utvrdili da 6-šogaol deluje na matične ćelije raka dojke na nekoliko načina i to: smanjuje izražavanje površinskih markera, menja ciklus tih ćelija povećavajući stopu njihove smrtnosti, zaustavlja formiranje tumora, direktno uzrokuju programiranu ćelijsku smrt malignih ćelija i truje matične ćelije raka (citotoksičnost).
Potom su istraživači uporedili citotoksičnost supstance 6-šogaol sa široko korišćenim lekom za hemoterapiju taxol-om. Utvrdili su da iako taxol pokazuje citotoksičnost u laboratorijskom jednodimenzionalnom modelu tumora, on je ne pokazuje je na trodimenzionalnom modelu, koji je bliži stvarnom tumoru, dok je 6-šogaol bio efikasan na oba modela.
Činjenica da se supstanca 6-šogaol prirodno nalazi u uobičajeno korišćenom začinu u priličnoj meri dobar je pokazatelj njegove neškodljivosti za zdrave ćelije. “Prehrambene komponente su dobrodošle za lečenje bolesti, zato što se tokom duge upotrebe ljudsko telo naviklo na njih”, napisali su istraživači.
Naravno, potrebno je još dosta dodatnih istraživanja i kliničkih eksperimenata da bi se ovo stvarno moglo primeniti u praksi. U međuvremenu, ništa nas ne sprečava da uvrstimo đumbir, i inače veoma zdrav začin, u svoju svakodnevnu ishranu.
Preuzeto: Zdravahrana.com