Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić je na sastanku sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD za zapadni Balkan Aleksandrom Kasanofom izrazio zadovoljstvo dinamikom političkog dijaloga na visokom nivou i ponovio posvećenost Srbije unapređenju bilateralnih odnosa sa SAD u svim oblastima.
Osvrćući se na nedavno potpisivanje Sporazuma o strateškoj saradnji u energetskom sektoru u Srbiji, Đurić je ocenio da se njime nagoveštava nova era strateške saradnje Srbije i SAD i izrazio nadu da će ovaj dokument biti dodatni korak ka otvaranju strateškog dijaloga.
Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova, Đurić je preneo ozbiljnu zabrinutost zbog sve veće ugroženosti bezbednosti i opstanka Srba na AP Kosovo i Metohija.
Kontinuirani pritisci, prinude i nepodnošljivi životni uslovi kojima je naš narod u pokrajini izložen posledica su jednostranih, provokativnih i nasilnih poteza privremenih prištinskih institucija, istakao je Đurić.
On je ponovio da Beograd ostaje posvećen miru i nastavku dijaloga sa Prištinom, ali i apostrofirao neophodnost implementacije svih postignutih dogovora, prvenstveno konačno formiranje Zajednice srpskih opština, kao obaveze koja je, pre više od decenije, preuzeta Briselskim sporazumom.
Po pitanju napretka Srbije ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, Đurić je preneo zahvalnost za američku podršku ostvarivanju tog našeg spoljnopolitičkog prioriteta i informisao Kasanofa o brojnim preduzetim koracima na tom planu.
Među njima je posebno izdvojio Reformsku agendu, koju je Vlada Srbije nedavno usvojila sa ciljem ubrzanja sprovođenja svih pokrenutih reformi – političkih, pravnih, sudskih, ekonomskih i drugih – do 2027. godine.
Đurić je naglasio i da Srbija ostaje snažno posvećena regionalnoj saradnji i dobrosusedskoj politici kojom se promoviše „pozitivna agenda” orijentisana ka budućnosti, sa težištem na razvijanju ekonomske i svih drugih vidova uzajamno korisne saradnje.
Kada je reč o bilateralnim ekonomskim odnosima, Đurić je izrazio zadovoljstvo i intenziviranim razvojem saradnje koju, kako je naveo, karakterišu sve veći priliv investicija američkih kompanija i rastuća trgovinska razmena robe i usluga, navedeno je u saopštenju.