Od početka oktobra prošle godine do 15. maja u Novom Sadu je od malih boginja oboleo 61 sugrađanin, a epidemija morbila u gradu prijavljena je 4. januara, rečeno je na konferenciji za novinare u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Na teritoriji cele Pokrajine u istom periodu je prijavljeno 158 slučajeva morbila, a sudeći po tome što je poslednji u Vojvodini registrovan 8. maja, čini se da epidemija polako jenjava.
Tokom tog perioda smrtnih ishoda nije bilo, a u Institutu su kazali da su, sem jednog hospitalizovanog deteta, svi do sada preležali bolest. Rezultati su pokazali da više od 90 odsto obolelih nije bilo vakcinisano protiv morbila, ili je vakcinisano jednom dozom ili je nepoznatog vakcionalnog statusa.
Epidemiološka situacija je uobičajena za ovo doba godine, premda je registrovano 30 odsto više zaraznih bolesti nego u istom periodu lane. Do toga je, kažu u Institutu, došlo zbog povećanja broja obolelih u grupi crevnih zaraznih bolesti, kojih je registrovano oko 20 odsto više nego prethodnog meseca.
Osim epidemiloške situacije zaraznih bolesti i pregleda stanja životne sredine, na konferenciji se govorilo i o 31. maju, Svetskom danu bez duvana. Lekar-specijalista socijalne medicine doc. dr Snežana Ukropina je rekla da će tog dana Institut objaviti plakat na temu štetnosti od takozvanih „zadržanih čestica duvana” u zatvorenom prostoru, koje predstavljaju zagađenje nastalo taloženjem duvanskih čestica na kosi, koži, ali i različitim površinama u domaćinstvu. One se unose ne samo udisanjem već i pri dolasku u fizički kontakt sa zagađenim predmetima, čime se povećava faktor rizika za sve članove porodice, a najviše za decu čiji je telesni imunitet slabiji.
Cilj kampanje kojoj se priključuje Institut je podizanje svesti sugrađana o povezanosti duvana i srčanih bolesti, kao i povećanje uticaja na smanjenje konzumacije cigareta. Lekarka je podsetila na to da zbog kardiovaskularnih bolesti u svetu umire više ljudi nego od bilo koje druge, a 12 odsto njih usmrti upotreba duvana i izloženost duvanskom dimu. Ona je naglasila da, po istraživanjima, trećinu stanovništva Srbije čine pušači, od kojih su 15 odsto deca od 15 i 16 godina.
V. Bijelić – V. Došen
Preuzeto: Dnevnik.rs