Tokom leta ventilatori rade svakodnevno, često i po ceo dan, pa nije ni čudo što se na njima vremenom nakuplja prljavština i prašina, a iako to nije uvek vidljivo oku, potrebno ih je redovno čistiti.
Bez obzira koji tip ventilatora imate, čišćenje prašine i prljavštine je lako za samo nekoliko minuta, a sve što vam je potrebno je nekoliko jednostavnih sastojaka.
Da biste smanjili alergije i iritaciju od prašine, neophodno je održavati ventilator čistim, kao i održavati motor u dobrom stanju.
Podni, stoni i prozorski ventilatori su obično lagani i prenosivi, što ih čini lakim za brisanje i pranje, a da biste bili sigurni da je svaka mrlja prašine uklonjena sa rešetki, čišćenje bi trebalo da se sastoji od nekoliko koraka, počevši od usisavanja.
Uklonite prašinu usisivačem
Upotrebom ručnog ili običnog usisivača sa nastavkom za prašinu pažljivo pređite preko obe strane i osnove, i što je više moguće između žlebova. Ako vam je teško doći do ovih mesta, uzmite fen i dunite njime u ventilator da biste raspršili čestice. Ako je moguće, uradite top napolju kako biste izbegli širenje prašine po kući.
Ponovo obrišite vlažnom krpom
Mokro brisanje prašine je najbolje za sakupljanje čestica sa ventilatora. Uzmite krpu od mikrovlakana i isperite je pod malo vode iz slavine da je malo navlažite i obrišete sve mrlje sa ventilatora, obraćajući posebnu pažnju na bazu i kućište.
Očistite lopatice
Ako ne možete da pristupite lopaticama ventilatora, najbolji način da ih očistite je da koristite sprej za čišćenje, a zatim pokrenite ventilator pet minuta. Osim spreja, možete koristiti i mešavinu belog sirćeta, nekoliko kapi etarskog ulja i kašike sode bikarbone u flašici koju protresete i poprskate po rešetkama ventilatora.
Nakon prskanja tečnosti, pokrijte proreze plastičnom kesom i uključite ventilator na nekoliko minuta. Torba treba da uhvati svu prljavštinu koja se izduva dok se ventilator okreće, ostavljajući lopatice bez prašine.