Planirate kupovinu telefona i želite neki premijum uređaj, kao na primer Samsung Galaxy S24 Ultra ili iPhone 15 Pro, ali vas tu ipak malo “svrbi” novčanik. Uređaji te klase se svakako mogu pohvaliti vrhunskim hardverom i karakteristikama, kao i brojnim inovacijama, ali – vrhunsku tehnologiju svakako prati i vrhunska cena.
Postoje, naravno, i premijum modeli jeftinijih brendova, sa cenama nižim za koju stotinu evra, ali i oni često predstavljaju veliki izdatak ako se plaća odjednom.
Zato kupovina nešto starijeg polovnog telefona može da vam uštedi dosta novca i istovremeno omogući da dođete do uređaja moćnih performansi i naprednih funkcija. Tu je, međutim, nekoliko ključnih stvari koje treba imati na umu kod kupovine polovnog telefona, ukoliko želite da za svoj novac dobijete najbolji mogući telefon.
Šta vam je potrebno?
Razmislite dobro šta vam je zaista potrebno od telefona, jer to određuje budžet koji vam je za njega potreban. (Ovo pravilo, istovremeno, važi i za kupovinu novog telefona.)
Ako je ono što vam treba, pored osnovnog obavljanja poziva i slanja SMS-ova, jednostavnija upotreba tipa provere imejlova, slanja Viber/WhatsApp poruka, strimovanje muzike… uređaji premijum performansi vam nisu potrebni, pa će vam telefon srednje klase i niže cene sasvim odgovarati.
Ali ako volite fotografiju i snimanje videa, moraćete da potrošite više novca da biste imali pristojnu kameru. U tom slučaju, nešto noviji uređaji iz prethodne generacije mogli bi biti upravo ono što tražite. Dakle, umesto Samsunga Galaxy S23, jedan broj manji Galaxy S23.
Noviji telefoni boljih karakteristika i performansi svakako će imati veću cenu. Zato detaljno pogledajte ponude po oglasima, pa pronađete idealan balans između performansi koje su vam potrebne i cene koju želite da platite.
Od koga kupujete?
Kao i kod kupovine bilo čega drugog, ni svakome ko prodaje polovne telefone interes kupca nije uvek u prvom planu. Zato su neka mesta na kojima treba izbegavati kupovinu su očigledna, kao npr. kada neko telefone prodaje na ulici iz kartonske kutije.
Internet prodavnice, lokalizovani sajtovi nastali po ugledu na eBay, danas najčešći izvori za kupovinu polovnih stvari, na kojima se može naći veliki izbor telefona. Na njima najčešće prodaju obični ljudi koji pokušavaju da oslobode starog uređaja i za to dobiju neku naknadu.
Tu su, takođe, i firme koje se bave kupovinom, sređivanjem i prodajom polovnih telefona. One za otkup i prodaju nekad korise i pomenute onlajn prodavnice, ali češće sopstvene sajtove, koji nije teško pronaći jednostavnom pretragom interneta.
Takve frime uglavnom prodaju telefone resetovane na fabrička podešavanja i daju garanciju za njih. Cene su nešto više nego kod kupovine od prvih vlasnika, ali bi takva kupovina trebalo da bude sigurnija.
Dobro proverite detalje!
Od koga god da kupujete polovni pametni telefon, važno je da obratite pažnju na ono što zapravo dobijate.
Prvo, da li polovni telefon dobijate u originalnom pakovanju, da li uz njega dobijate originalni punjač i kabl za punjenje, originalne slušalice (ukoliko su bile prodavane uz telefon)… A zatim proverite i da li na uređaju postoje fizička oštećenja, naprsline od padova ili ogrebotine.
Ovde važi elemetarna logika: ako neko pokušava da vam proda iPhone od 1.000 evra za samo 100 evra, odmah ćete znaćti da nešto sa takvim telefonom nije u redu.
Ne kupujte telefon koji je prestao da dobija bezbednosna ažuriranja proizvođača. Takvi uređaji su veoma ranjivi i hakerima omogućavaju lak pristup svim podacima korisnika ili čak potpunu kontrolu. Bankovni podaci, slike vaše dece, šifre onlajn naloga ili možda neki seksi selfi namenjen partneru/-ki… sve to može biti ukradeno.
Većina proizvođača Android telefona omogućava podršku od najmanje dve do tri godine. Google i Samsung su napredovali na tom planu, pa sada nude i do sedam godina bezbednosne podrške za svoje najnovije uređaje.
Slično tome, Apple iOS 17 i dalje je podržan na iPhone XR telefonu iz 2018. godine, pa je i dalje bezbedan za upotrebu. Takođe, Google Pixel 6 Pro iz oktobra 2021. će dobijati bezbednosna ažuriranje do oktobra 2026. godine.
To što proizvođači sve češće nude duže periode softverske podrške je dobro, jer se često dešava da je hardver i dalje savršeno sposoban za sve svakodnevne potrebe korisnika, čak i mnogo duže nego što bi to ažuriranja mogla da obezbede.
Najbolji savet za kupovinu polovnog telefona je da ono što vam treba potražite među modelima koji su se pojavili u poslednje dve godine, jer ti uređaji skoro sigurno još uvek dobijaju bezbednosna ažuriranja.
Kada pronađete ono što vam odgovara, pretražite sajtove (proizvođača i druge koji se time bave) po nazivu modela i pokušajte da saznate da li on još uvek dobija ažuriranja i da će ih i koliko dugo još dobijati.
Ali ako vam je potreban samo privremeni telefon za određenu namenu ili dok ne skupite dovoljno novca za novi, i uređaj sa samo godinu dana preostale podrške proizvođača neće vam predstavljati problem.
I kada vaš novi polovni telefon konačno stigne do vas, preporučuje se da ga, ako već nije, resetujete na fabrička podešavanja, a potom apdejtujete na sva dostupna ažuriranja softvera pre nego što počnete da ga koristite.