Jedan od glavnih projekata Studija za multimedijalnu umetnost “MAS” iz Odžaka je Međunarodni festival multimedijalne umetnosti – IMAF, godišnji događaj posvećen umetnosti performansa koji je i ove godine organizovan u Odžacima i Novom Sadu.
IMAF je održan jubilarni dvadeseti put i velika je retkost da jedan festival postoji tako dugo na nezavisnoj umetničkoj sceni u dugogodišnjim teškim finansijskim uslovima. Međunarodni festival multimedijalne umetnosti – IMAF je izrastao u manifestaciju od izuzetnog značaja za savremenu umetničku scenu, kako u našoj zemlji tako i u svetu.
Zahvaljujući ovom festivalu Odžaci imaju svoje mesto na mapi umetničkih dešavanja, ističe Aleksandar Jovanović, član odžačke mejl-art grupe u kojoj su bili i Jaroslav Supek, Šandor Gogoljak, Nenad Bogdanović i Radoslav Čugalj, organizatori prvog IMAF-a održanog 1998. godine.
– Dočekali smo dvadeseti jubilarni IMAF, što je velika stvar za ovu našu lokalnu sredinu, jer moj moto je da provincija nije grana geografije već duhovna osobina u ljudima. A ovde su se našli ljudi koji su išli paralelno sa umetničkim tokovima u svetu. Imamo neki gorak ukus u ustima i duši što se tiče IMAF-a i lokalne sredine koja mislim nije u dovoljnoj meri prepoznala značaj ovog festivala. Međutim, savremeni mediji, Internet i društvene mreže su nam pomogli da se IMAF prepozna u celom svetu kao jedan značajan festival multimedijalne umetnosti – kaže Aleksandar Jovanović.
Dugovečnosti IMAF-a doprineli su sami umetnici koji su verni ovom festivalu. U proteklih dvadeset godina kroz programe Međunarodnog festivala multimedijalne umetnosti prošlo je više od 300 učesnika i učesnica iz zemlje i inostranstva.
Sedmoro umetnika iz Srbije i trinaest umetnika iz Poljske, Nemačke, Holandije, Finske, Mađarske i Austrije bili su učesnici dvadesetog jubilarnog festivala multimedijalne umetnosti. U okviru festivala, pozvani su afirmisani i jedan broj mladih umetnika iz zemlje i inostranstva.
Umetnici su u petak, 7. septembra, nastupali u prostoru hotela “Sloboda” i u luna parku u centru Odžaka. U Novom Sadu festival se dešavao 8. i 9. septembra u Galeriji SULUV i ulicama grada, u saradnji sa Savezom udruženja likovnih umetnika Vojvodine.
Publika u Odžacima imala je priliku da vidi performanse sledećih umetnika: Marta Bosowska (Poljska), Ola Koziol (Poljska), Yeanet Poett (Mađarska), MP_art (Predrag Šiđanin i Maja Budžarov) (Srbija), Johannes Christopher Gerard (Nemačka/Holandija), Saša Denić-Špena (Srbija), Dariusz Fodczuk (Poljska), Radoslav B. Čugalj (Srbija), Maximilian Latva i Katri Kainulainen (Finska).
– Moje četvrto učešće na IMAF-u sa performansom “Ljudske fleke”, u suštini priča je napravljena tako da se prikaže situacija kako je ljudska pohlepa, zarad gomilanja nekakvog materijalnog dobra, spremna da žrtvuje sve što čovečanstvu bitno i važno – kaže Saša Denić-Špena iz Odžaka.
– Ideja je bila da svojim performansom prenesem atmosferu “Mulen ruža”, da napravim konekciju sa nekim starim vremenima i nekim davnim velikim umetnicima. To je bila polazna tačka, a s obzirom da sam prvi put u Srbiji u performans sam uključila i jednu pesmu iz Srbije koju znam, “Ajde Jano” – kaže gošća iz Poljske Ola Koziol.
Radoslav Čugalj iz Odžaka ove godine proslavlja dve decenije umetničkog stvaralaštva. Na 20. IMAF-u predstavio se performansom pod nazivom “Nepodnošljivi luksuz umetničkog života”, u kome se bavi temom egzistencije samog umetnika.
– Umetnost performansa je najdostupniji pravac umetnosti i odžačka škola performansa je izuzetno poštovana i jaka na balkanskoj sceni i šire. Mi ovim festivalom nemamo cilj da promovišemo performans kao umetnost. To je forma umetnosti koja je etablirana i kod nas i u svetu. Ono što mi želimo je da promovišemo našu opštinu, naše ljude, našu decu. Ja sam treća generacija performera u Odžacima i ono čemu težimo je da stvorimo mogućnost da naši umetnici prosperiraju i izraze se u formi koja je već svetski poznata – kaže Čugalj.
U godišnjim programima festivala IMAF, koji su realizovani u poslednjih nekoliko godina, umetnici, učesnici su radili na projektima preispitivanja etičkih principa i problema koji se pojavljuju kao nusproizvod opšte globalizacije.
Problemi ubrzanog tehnološkog napretka u odnosu na civilizacijske i estetske vrednosti. Programima i umetničkim radom, u okviru projekata IMAF festivala, upućuje posebno na odnos tela i tehnologija, kroz minimalističke fizičke akcije.
Kao i ranijih godina festival IMAF pruža šansu mladim umetnicima za predstavljanje u oficijelnom programu. Ove godine po prvi put će javno izvesti svoje umetničke performanse petoro studenata Scenskog dizajna, Fakulteta tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu.
Ovogodišnji izbor umetnika predstavlja višegeneracijski međudisciplinarni pristup radu uživo, radeći dugotrajne, zavisne od mesta, akcione, telesne, situacione i eksperimentalne oblike umetnosti.
Već tradicionalno deo programa Međunarodnog festivala multimedijalne umetnosti održan je u Galeriji SULUV u Novom Sadu, gde su se predstavili Marta Bosowska (Poljska), Aleksandar Jovanović (Srbija), Yeanet Poett (Mađarska), Maximilian Latva i Katri Kainulainen (Finska), Dariusz Fodczuk (Poljska), Laura Ociepa (Poljska), Nenad Bogdanović (Srbija), Johannes Christopher Gérard (Nemačka/Holandija), Ola Koziol (Poljska), Danica Bićanić (Srbija) i Bernhard Hansbauer (Austrija), kao i studenti Scenskog dizajna Milica Cimeša (Srbija), Ana Škrbić (Srbija), Ana Tasovac (Srbija) i Milena Novaković (Srbija).
Izvor: Radio Odžaci