Pre tačno jedne decenije, u godini kada se obeležavala 200. godišnjica rođenja jednog od najvećih srpskih pesnika i pisaca svih vremena, Petra Petrovića Njegoša, Kulturno-umetničko društvo „Durmitor“ iz Kule organizovalo je prvu po redu manifestaciju pod nazivom „Njegoševi dani“. Ova manifestacija prerasla je u tradicionalnu, pa se tako svake godine, već deset godina, održava i to, kako ističe predsednik KUD-a, Milovan Vuković, raznolikim kulturnim sadržajem ispunjen Festival tradicionalne pesme, gusala i svirke u slavu Njegošu.
Ovogodišnje izdanje „Njegoševih dana“ bilo je upriličeno kao višednevna manifestacija, koja je svečano najavljena izložbom „Svevremeni Njegoš“, u holu Ekonomsko-trgovinske škole u Kuli. Nekoliko učenica prezentovalo je lik i delo Petra Petrovića Njegoša, pod mentorstvom svojih profesorki srpskog jezika i književnosti. Ova izložba je praktično predstavljala rezultat dobre saradnje između ove škole i KUD „Durmitor“.
Nakon toga, manifestacija je održana na još dve lokacije, najpre u sali Crnogorskog omladinskog doma, a na manifestaciji se prisutnima obratio profesor Milo Lompar, koji je prigodnom besedom zvanično otvorio „Njegoševe dane“. Potom su nastupili čuveni guslari, Pero Vujović i Ljubiša Ateljević, a naposletku i Devojački hor „Vile“, kao i muška pevačka izvorna grupa. Pored njih, ovu manifestaciju su svojim prisustvom uveličali i pesnici Miroslav Aleksić i Blagoje Baković.
Drugi deo manifestacije održan je u Velikoj sali Kulturnog centra Kula, gde se publici predstavilo više mladih i perspektivnih guslara, iz Guslarske škole iz Plužina, nekoliko pesama otpevala je etno solistkinja Maša Vojvodić, ponovo je nastupio i Devojački hor „Vile“, a ovo veče ulepšano je i poezijom pesnika Boška Marinkova, Ranka Mićanovića i Rajka Palibrka.
Naposletku, treći deo manifestacije, održan takođe u Kulturnom centru, organizovan je kao Festival izvorne pesme, gusala i svirke na arhaičnim instrumentima, pod parolom „U slavu Njegošu“, čime je ovogodišnje izdanje „Njegoševih dana“ zvanično završeno.
Ideja i cilj manifestacije su da se promoviše lik i delo, kao i doprinos Njegoša kompletnoj domaćoj književnosti, a organizatori najavljuju da će u budućnosti nastaviti da unapređuju i upotpunjuju sadržaj iste, te da će kulska publika, u godinama koje dolaze, imati priliku da se bliže upozna sa Njegošem. Ovo je od posebnog značaja za mlade, kojima treba u amanet ostaviti kulturnu baštinu celog jednog naroda, kao i njenu istoriju, tradiciju, koju su, kroz vekove, očuvale pesme, gusle i prenošenje istih s kolena na koleno.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE KULA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.