Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Fontanela – bebin prozor u svet

Zato smo odlučili da vam ispričamo kratku priču o njima.

Šta su fontanele?

Fontanele su membrane sačinjene od gustog vezivnog tkiva, koje se nalaze između kostiju lobanje. Naziv potiče od latinske reči fonticulus, što znači mala fontana ili izvor.

Kada se rodi, dete ima šest fontanela: prednju, zadnju i dva para «bočnih» – mastoidnu i sfenoidalnu.

Najveća je prednja fontanela. Ona je u obliku romba (dijamanta), a nalazi se između čeone kosti i temenih kostiju. Njena veličina može da bude vrlo različita – od veličine jagodice prsta, pa do stranice od pet centimetara. Obično se povećava u prva dva-tri meseca života, a zatim se postepeno smanjuje, sve dok se u potpunosti ne zatvori. Vreme zatvaranja prednje fontanele je takođe veoma različito. U proseku, to se dešava oko četrnaestog meseca (kod 96 odsto dece pre navršene dve godine, vrlo retko pre petog meseca), nešto ranije kod dečaka nego kod devojčica. Veličina fontanele na rođenju nije povezana sa vremenom zatvaranja.

Mala fontanela se nalazi u predelu potiljka, između temenih kostiju i potiljačne kosti. Obično je veličine oko pola centimetra, i najčešće se zatvori do drugog meseca života.

S obzirom da je vezivno tkivo od koga su sačinjene fontanele izrazito čvrsto, ova «meka mesta» i nisu tako meka. Odnosno, ne možete da povredite bebu ako ih dodirujete!

Čemu služe fontanele?

Mozak novorođenčeta je relativno veliki u odnosu na ostatak tela, ali  zapravo predstavlja samo 25 odsto veličine mozga odraslog čoveka. Rast mozga je najintenzivniji u prve dve godine života, a da bi se odvijao neometano – neophodno je postojanje fontanela. One su, u stvari, «prazan prostor» koji kosti glave popunjavaju tokom rasta. Kasnije se rast značajno usporava, pa dolazi do zatvaranja fontanela, dok do srastanja kostiju lobanje dolazi znatno kasnije, u drugoj deceniji života, kada se završi period rasta.

Postojanje fontanela značajno olakšava rađanje glavice deteta, jer dozvoljava primicanje, pa čak i preklapanje kostiju lobanje pri prolasku kroz porođajni kanal, a nakon porođaja se sve brzo vraća na svoje mesto.

Vezivno tkivo fontanela propušta ultrazvučne talase, što omogućava jednostavan pregled bebinog mozga sve dok se fontanele ne zatvore.

Poremećaji zatvaranja fontanela

Velika fontanela i odloženo zatvaranje fontanelamogu da se jave iz brojnih razloga – od poremećaja u ishrani bebe (neuhranjenost, nedostatak vitamina D – rahitis), do različitih naslednih oboljenja, u sklopu brojnih sindroma, ali i kao posledica infekcija ili štetnog dejstva nekih lekova.

Prerano zatvaranje fontanela je povezano sa preranim srastanjem kostiju lobanje – kraniosinostoza. Obično ne srastu istovremeno sve kosti, pa glava raste nepravilno. Uzrok je često nepoznat, mada može da bude posledica pojačane funkcije štitne žlezde ili paratiroidnih žlezda, kao i rahitisa. Da bi se postavila dijagnoza preranog srastanja kostiju lobanje, neophodan je pažljiv pregled i rendgenski snimak lobanje. Ukoliko je potrebno, terapija je hirurška.

Ispupčena fontanela

Prednja fontanela se lako napipa kao «meko mesto» na prednjem delu bebine glavice. Ona je normalno u ravni, ili neznatno ispod ravni okolnih kostiju kada je beba mirna. Međutim, kada beba plače, fontanela se obično naizmenično ispupči i opušta. Ukoliko je fontanela ispupčena (iznad ravni okolnih kostiju), napeta, tvrda – potrebno je javiti se pedijatru što pre, da bi se otkrio uzrok. Najčešće su u pitanju infekcije koje su zahvatile mozak ili moždane ovojnice, poremećaji u proticanju cerebrospinalne (moždane) tečnosti – likvora…

Uvučena fontanela

Fontanela ispod ravni okolnih kostiju ukazuje na to da je bebi potrebno više tečnosti. Neretko, lako uvučena fontanela može da se vidi pred obrok, a kada se beba lepo najede, fontanela se «izravna». Ako je fontanela stalno uvučena, potrebno je javiti se pedijatru da bi se otkrio pravi uzrok. On je najčešće vezan za nedovoljan unos ili gubitak tečnosti iz bebinog organizma (dehidracija).

Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs

Tagovi:
Pročitajte još: