Pod pokroviteljstvom grada Sombora, a u organizaciji gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“ sinoć, 22. novembra, u velikoj sali zgrade Županije, svečano su otvoreni 12. „Veljkovi dani“.
U ime grada Sombora prisutnima se obratio Nemanja Sarač, član gradskog veća zadužen za oblast kulture i obrazovanja koji je istakao da je Sombor grad kulture a on je to u velikoj meri zahvaljujući delu Veljka Petrovića. Značaj Veljka Petrovića je nemoguće prenaglasiti osim činjenice da je Somboru posvetio suštinu svog opusa i dao mu umetničko ime Ravangrad, do činjenice da je osim u kulturi dao veliki doprinos i na nacionalnom nivou. U godini u kojoj proslavljamo stogodišnjicu trijumfa Srbije u Velikom radu i prisajedinjenja vojvodine matici Srbiji, sa zadovoljstvom ću reći da je Veljko Petrović dao doprinos i tim događajima, istakao je Nemanja gradski većnik za kulturu i obrazovanje.
„Pre dve godine na otvaranju Veljkovih dana rekao sam da Sombor slavi Veljka Petrovića, da ga slavi imenima svojih škola, ulica, spomenicima koje je podigao i koje će podići. U međuvremenu podignut je još jedan spomenik Veljku Petroviću na glavnoj ulici ispred Gradske biblioteke. To je dokaz da ga u Somboru i danas uvažavaju. Naravno duboko verujem da bi Veljku Petroviću najviše prijali upravo „Veljkovi dani“. Činjenica da se nagrada koja nosi njegovo ime dodeljuje velikanima pisane reči, a oni su većinom svojim umetničkim radom u dodiru sa Somborom i na takav način nastavljaju njegovu životnu misiju“, istakao je Nemanja Sarač čestitajući ovogodišnjem laureatu Goranu Petroviću.
Nakon otvaranja „12. Veljkovih dana“ usledio je okrugli sto na temu „Povratak priči u savremenoj srpskoj prozi“ na kojem su učestvovali prof. dr Aleksandar Jerkov, dr Marko Nedić, dr Jasmina Vrbavac, prof. dr Slobodan Vladušić i dr Mileta Aćimović Ivkov.
U završnom delu programa, piscu Goranu Petroviću iz Beograda, dodeljena je nagrada „Veljkova Golubica“, a sveukupno pripovedačko stvaralaštvo.
Izvor: sombor.rs