Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Frižider nije za sve

Neke namirnice bolje je držati van frižidera. Koje i kako ih treba čuvati, pročitajte u tekstu koji sledi. 

BELI LUK
Nikada nemojte da čuvate ceo beli luk u frižideru, jer će početi da klija. Umesto toga, čuvajte ga na tamnom, suvom mestu. 

KROMPIR
Krompir voli tamno, hladno, dobro provetreno i suvo mesto. Izvadite krompir iz plastične ili papirne kese i neopranog ga čuvajte u kartonskoj kutiji. I, operite krompir tek pred upotrebu, jer će u suprotnom vlaga izazvati truljenje.
 
MED
Med treba čuvati u dobro zatvorenoj posudi, na sobnoj temperaturi i na suvom mestu. Sadržaj šećera i pH meda čuvaju ga od „napada“ mikroorganizama, tako da ga, u ostavi na primer, možete čuvati neograničeno vreme. Držanje meda u frižideru može da dovede do njegove kristalizacije. 

PARADAJZ
Hladan vazduh ukusno „meso“ paradajza može da pretvori u neukusnu „kašu“.

KAJSIJE, BANANE, KIVI, BRESKVE, ŠLJIVE
Čuvajte ih u drvenim gajbicama dok ne sazru, na taj način ćete najbolje sačuvati hranljive sastojke.

KAFA
Mlevenu kafu čuvajte u hermetički zatvorenim posudama, na suvom, hladnom i tamnom mestu, kako bi zadržala ukus i svežinu. Veće količine možete da zamrznete i čuvate do mesec dana. 

CRNI LUK
Neoljušten crni luk čuvajte na hladnom, suvom, dobro provetrenom mestu. Iz američke Nacionalne asocijacije za crni luk poručuju da neoljušteni luk zahteva izloženost vazduhu kako bi duže trajao. Zato crni luk nemojte da čuvate u plastičnoj kesi. To se, međutim, ne odnosi na oljušteni crni luk. Njega bi trebalo čuvati u dobro zatvorenoj posudi, u frižideru.

LUBENICA
Američko Ministarstvo poljoprivrede (U.S. Department of Agriculture) otkrilo je da lubenica gubi izvesnu količinu antioksidanasa, likopena i beta karotina, ako se čuva u frižideru. Antioksidansi iz hrane, uključujući i lubenicu, skloni su razgradnji ako se namirnice ne čuvaju pravilno, napominju dijetetičari. Celu lubenicu trebalo bi čuvati na sobnoj temperaturi, jer to najviše „prija“ antioksidansima. Isečenu lubanicu, međutim, trebalo bi držati umotanu u foliju ili u poklopljenoj posudi, u frižideru.

 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: