Ministar odbrane Bratislav Gašić prisustvovao je u Domu Vojske Srbije u Nišu svečanosti povodom obeležavanja Dana sanitetske službe i 185 godina njenog postojanja i rada.
On je rekao da je ugled vojnog saniteta građen strpljivo i pažljivo dugih 185 godina i da su u tu čvrstu, monumentalnu strukturu uzidani stručnost i podvizi generacija velikih medicinskih znalaca i pregalaca, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
“U ratnim vremenima vojni sanitet dokazivao je sposobnost da spasava živote i čuva zdravlje vojnika i civila u situacijama kada se svaka borba unapred činila izgubljenom. Upravo te, naizgled nemoguće pobede, krepile su veru naših boraca u mnogim ratovima da će, ukoliko se nesreća desi, njihov život biti u dobrim rukama”, naglasio je Gašić.
On je rekao da je tokom mirnodopskog perioda srpska vojna medicina rasla i razvijala se u nastojanjima da ovlada najsavremenijim znanjima, dijagnostičkim i terapijskim procedurama, uz najkvalitetniju opremu.
“Zahvaljujući tome, naša sanitetska služba u mnogim oblastima postala je i ostala etalon medicinske struke u Srbiji, ali i šire. Međunarodnom ugledu naše zemlje pripadnici vojnog saniteta doprinose angažovanjem u mirovnim misijama širom sveta, iz kojih se uvek vraćaju praćeni zahvalnošću i priznanjima”, poručio je Gašić.
Dodao je da su godine za nama donele velike izazove poput pandemije kovida koju smo, uz veliki trud i požrtvovanje sanitetske službe, uspešno prebrodili, te da smo iz te borbe izvukli mnogo vrednih pouka i korisnih znanja.
Gašić je iskazao poštovanje ljudima koji svakodnevno brinu o zdravlju pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije naglasivši da pripadnici sanitetske službe “nose dve uniforme”.
“Prva je vojna, koja predstavlja spremnost na požrtvovanje, vernu i patriotsku službu svojoj zemlji i svome narodu. Druga uniforma je beli mantil. Ona simbolizuje univerzalni princip ljudske humanosti. Poziv vojnog lekara, medicinskog tehničara i bolničara uzvišen je, jer u sebi sjedinjuje vrhunska etička i profesionalna načela borbe za slobodu svoje zemlje i nesebičan trud za očuvanje ljudskog života i zdravlja”, istakao je ministar.
Naglasio je da je do sada mnogo učinjeno na poboljšanju efikasnosti rada svih medicinskih, stomatoloških i farmaceutskih službi u vojnom zdravstvu.
“Nastavićemo da ulažemo u opremu, infrastrukturu i uslove rada, a posebnu pažnju posvetićemo jačanju kadrovskog potencijala. Uveren sam da će, zahvaljujući podršci rukovodstva države i Ministarstva odbrane, sanitetska služba napredovati i razvijati se prateći najsavremenije svetske trendove, ali nikada ne odustajući od svetlih tradicija na kojima i počiva”, rekao je ministar i čestitajući Dan sanitetske službe zahvalio je svima na predanom i profesionalnom radu.
Načelnik Uprave za vojno zdravstvo brigadni general Radivoje Anđelković rekao je da je svečanost posvećena rodonačelniku vojne hirurške doktrine generalu Mihailu Petroviću.
“Zahvaljujući brojnim ratnim iskustvima, s razvojem ratne hirurgije razvijale su se i druge grane vojne medicine. Upravo se na idejama i delima profesora Mihaila Petrovića, Vladana Đorđevića, Mihajla Markovića i drugih, gradio temelj vojne sanitetske službe, a kompletna srpska medicina formirala postulate rada, koje je zatim usklađivala s potrebama stanovništva. Od tada do današnjih dana, uspesi vojne hirurgije ostaju prepoznatljiv zaštitni znak vojnog saniteta i geslo pod kojim 185 godina dajemo svoj doprinos unapređenju zdravlja građana Srbije”, rekao je general Anđelković.
Prema njegovim rečima, vojna sanitetska služba ima zadatak da zaštiti život čoveka, kao najvišu vrednost.
“Snaga vojnog saniteta je u njenim pripadnicima koji predano rade u našim vojnozdravstvenim ustanovama. Svi nivoi zdravstvene zaštite, počev od sanitetskih odeljenja Vojske Srbije, Centra vojnomedicinskih ustanova u Beogradu, Vojne bolnice Niš i Vojne bolnice Novi Sad, kao i Vojnomedicinske akademije, imaju svoju ulogu u očuvanju zdravlja pripadnika Vojske Srbije, ali i celokupnog stanovništva naše zemlje”, istakao je general Anđelković.
On je poručio da je zdrav narod sposoban da čuva mir i slobodu otadžbine, a oni koji su tome posvećeni na taj način ispunjavaju zavet naših predaka i ostavljaju potomcima nadu u budućnost.
Na svečanosti uručene su vojne spomen-medalje za izuzetne rezultate u vojnoj službi, za revnosnu službu i za zasluge.
Svečanosti su prisustvovali članovi kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba, načelnici i upravnici vojnih zdravstvenih ustanova i gosti.
Ranije danas, načelnik Uprave za vojno zdravstvo general Anđelković i upravnik Vojne bolnice Niš pukovnik Nebojša Đenić svečano su otkrili spomen-ploču u čast rodonačelniku vojne hirurške doktrine generalu Mihailu Petroviću, na zgradi Prvog hirurškog paviljona u okviru Vojne bolnice Niš.
Savremena vojna sanitetska služba u Srbiji temelji se na tradiciji započetoj 1839. godine kada je ukazom postavljen prvi štabni doktor, što ujedno predstavlja i prvi zvaničan dokument o radu vojne sanitetske službe.