Stres je postao sastavni deo života, i što je najgore, sve manje primećujemo koliko utiče na naše zdravlje.
A to je velika greška jer stres neće nestati sam od sebe i nastaviće da nas jede iznutra – malo, pomalo.
Lekari izdvajaju 10 najlešćih posledica konstantnog stresa:
1. Osip
Ako vam se događa da se odjednom negde na telu pojavi osip, a inače nemate alergije, vrlo verovatno je to posledica nagomilanog stresa.
Kad ste pod dugotrajnim stresom, imunitet slabi i organizam ubrzano luči histamin. Ako se u međuvremenu ne smanji količina stresa, na telu počinju da se pojavljuju crvene tačkice, slične osipu i one mnogo svrbe.
2. Oscilacije u težini
– Stres uzrokuje lučenje kortizola koji ometa sposobnost tela da obrađuje šećer u krvi i menja način na koji se u telu metabolizuju masti, proteini i ugljeni hidrati, što može da dovede do povećanja ili gubitka težine – objašnjava doktorka Šana Levin.
Takođe, stres može da bude i uzrok prejedanja ili izbegavanja hrane.
3. Konstantne glavobolje
Ako inače nemate problema s glavoboljama i odjednom shvatite da vas u poslednjih par dana ili nedelja stalno boli glava, to je jedna od posledica prekomernog stresa. Stres oslobađa hemikalije koje mogu da prouzrokuju promene u nervima i krvnim sudovima u mozgu, što dovodi do glavobolje.
A ako ste inače skloni migrenama, stres može da ih dodatno pogorša. Takođe je uobičajeno da su vam pod stresom konstantno napeti mišići u telu, što može da prouzrokuje glavobolju.
4. Čudan osećaj u želucu
Stres može da utiče na probavu, i to na više različitih načina.
– Može da uspori pražnjenje hrane iz želuca, što uzrokuje gasove i nadimanje, i može da pojača grčenje creva što izaziva bol i povraćanje – rekla je doktorka Debora Rouds.
5. Učestale prehlade
Stres ima loš uticaj na imunitet i čovek može da se lako razboli, a teže se bori s upalama i infekcijama.
– Ljudi koji su pod stresom se često na kraju razbole. To može da bude obična prehlada koja inače prođe za par dana, ali s imunitetom u ovako lošem stanju, čovek će se mnogo duže boriti protiv virusa – objašnjava Levin.
6. Ponovo ste dobili akne
Mislili ste da su akne udaljena tinejdžerska noćna mora, ali ako je vaše lice iznenada u bubuljicama, vrlo verovatno je uzrok izbijanja, stres. Kada ste pod stresom, vaše telo proizvodi više hormona, poput kortizola. Tada žlezde proizvode više masnoća, a višak ostaje zarobljen u folikulima zajedno sa prljavštinom i mrtvim ćelijama kože, pa se pojavljuju akne.
7. Haos u glavi
– Stres ima veliki uticaj i na mentalno zdravlje čoveka. Povećanje hormona kortizola u telu ometa koncentraciju, uzrokuje probleme s pamćenjem, a uzrok je i anksioznosti i depresije – navodi Levin.
8. Opadanje kose
Stres može da dovede do povećanog opadanje kose. Inače je normalno da svaki dan čovek izgubi par vlasi kose koje se s vremenom obnove. Ali, kad se to događa pod uticajem stresa, mnogo veći broj folikula ulazi u fazu mirovanja što izaziva povećano opadanje kose.
9. Budite se iscrpljeni
Ako vam je teško da ujutru ustanete iz kreveta, a prespavali ste celu noć, verovatno ste klinički iscrpljeni.
– Stres isrcpljuje energiju jer skriveno utiče na ubrzani rad svih fizičkih sistema (imuniteta, nervnog sistema i slično). Vaše telo to stanje shvata kao posebno iscrpljujući rad i zato ni celonoćni odmor nije dovoljan da se telo energetski obnovi.
10. Nemate volje za intimne odnose
Kad ste pod stresom i imate milion stvari na pameti, nagon za vođenjem ljubavi je kao zadnja rupa na svirali – praktično nepostojeći. Kad se pojavi prilika za vođenjem ljubavi, iako to želite, vrlo verovatno ćete se loše fizički osećati ili nećete imati želju.