Gluvoća ili predstavlja zdravstveni poremećaj koji se ogleda u delimičnoj ili potpunoj nemogućnosti slušnog sistema da prenosi nadražaje. Gluvoća može biti uzrokovana naslednim faktorima, povredama ili raznim oboljenjima. Gubitak sluha se može javiti u jednom ili oba uva. Ukoliko se kod ljudi javi u ranom životnom dobu, može uticati na sposobnost učenja jezika, pa se takve osobe nazivaju gluvonemima i obično zahtevaju poseban tretman. Kod nekih ljudi, posebno starijih osoba, gubitak sluha može da dovede do usamljenosti. Gubitak sluha može da bude privremen ili permanentan. Gluva osoba može malo da čuje ili da uopšte ne čuje.
Portal 025.rs, na teritoriji opštine Sombor, istražio je kako stari ljudi, oni koju su gluvi ili nagluvi uspostavljaju komunikaciju, kao i, na koje nečine to čine. Neki vidovi komunikacije s kojim sesluže nagluve osobe su: čitanje s usana, neke osobe,iako su nagluve, mogu da čuju neke duboke tonove. Nema potreba da povisujete tonove priliko razgovora s ovim osobama ili da vičete, dovoljno su samo pravilno izgovaranje reči ili pomoć rukama.
Nesretan slučaj se dogodio jednoj starijoj osobi na teritoriji opštine Sombor. Reč je o krađi novčanika i bicikla. Gluvonenema, starija osoba je krenula u prodavnicu, u pozadini je osetila kako je grupa od troje starije dece prati u stopu. Nakon nekoliko metara se nalazio mračan park u kome je starija osoba sišla sa bicikla i nastavila svoj put. Zatim su je deca počela vikati, gurati. Primetili su da je u pitanju nagluva i nemoćna osoba, nakon toga su joj ukrali bicikl i novčanik, pa nestali. Slučaj je prijavljen policiji, a osobe su uhvaćene i kažnjene.
Kod starijih osoba, do gubitka sluha dolazi postepeno. Pa se oni teško naviknu ili nauče drugoj vrsti komunikacije. Za starije osobe, koje su nagluvi, samo treba strpljenja i razumevanja. . Ovo je zbog toga što delovi sluha koji su značajni za govor (visoke frekvencije) obično ranije oslabe nego oni koji registruju zvukove iz okruženja (niske frekvencije). Kao i to, da podizanje tona ne utiče uvek na jasnoću.
Ukoliko je moguće, smanjite okolnu buku koja dolazi spolja ili iznutra (telefoni koji zvone, rashladni uređaji, smeh, koraci, radio, kiša na limenom krovu, saobraćaj). Reflektujuće površine poput zidova, prozora i stolova mogu da uzrokuju odjekivanje i smanje razumljivost govora. Sa druge strane, dobra izolacija, uključujući tepihe, teške zavese i tapaciran nameštaj, smanjiće odjekivanje. Dobro osvetljenje je važno za čitanje s usana. Trebalo bi obezbediti niz pomoćnih slušnih uređaja u odnosu na potrebe korisnika. Takođe, od velike pomoći mogu biti uključivanje u razna udruženja, organizacije za gluve i nagluve osobe.
Pod pokroviteljstvom Grada Sombora