Važno je kako se mama hrani dok čeka bebu, ali je važno i kakve navike se razvijaju bukvalno od prvog dana života deteta.
Gojazno dete može razviti zdravstvene tegobe i imati problema sa telesnom težinom i u odraslom dobu. Dr Edvina Revel daje savete roditeljima o prevenciji dečije gojaznosti.
Gojaznost kod dece je rastući problem i kod nas i u svetu. Deca se sve manje igraju napolju, sve ređe se hrane kod kuće i nije ni čudo što je toliko debeljuškastih klinaca svuda oko nas.
Ako biste želeli to da sprečite i spremni ste da se detetu posvetite, evo šta savetuju pedijatri.
Prva stvar na koju bi mame trebalo da obrate pažnju je nivo vitamina D u trudnoći. Studija koja je nedavno objavljena u stručnom časopusu Pediatric Obsesity pokazala je da ukoliko je žena u trudnoći patila od manjka vitamina D rizik od gojaznosti kod deteta raste, prenosi “Dejli mejl”.
Donosimo vam nekoliko korisnih savetapedijatra dr Edvine Revel, čija je uža specijalnost gojaznost kod dece.
“Postoji toliko faktora koji utiču na gojaznost kod dece, da se u poslednje vreme radi sve više istraživanja na tu temu”, kaže dr Revel. “Ono što je važno, a tiče se vitamina D je što sad znamo koliko je značajan i za ovo pitanje. Vitamin D neophodan je za zdrave kosti, pošto potpomaže regulaciju apsorpcije kalcijuma i fosfora iz namirnica koje konzumiramo, a neophodan je i za zdrave mišiće.”
Evo šta još savetuje dr Ravel, kao dobru prevenciju dečje gojaznosti:
Dojite dete ukoliko je moguće
Dojenje je najbolja ishrana za novorođenčad, a svaki mesec dojenja u najranijem uzrastu, dokazano je, smanjuje rizik od gojaznosti u ranom uzrastu za četiri odsto.
Ishrana treba da bude izbalansirana
Svi mi treba da jedemo zdravo i u umerenim količinama, ali je to naročito važno za decu. Deci su potrebna tri redovna obroka u toku dana i dve zdrave užine, da bi imala dovoljno energije, rasla i razvijala se u skladu sa uzrastom.
Potrudite se da deca budu fizički aktivna
Koliko god da ste umorni kad dođete s posla,vodite decu napolje. Čak i ako je hladno, čak i ako sipi kiša… Kratka šetnja učiniće mnogo za zdravlje i dobre navike u ranom detinjstvu, a pola sata crtanih filmova je samo gubljenje vremena koje klince od malih nogu pretvara u male lenjivce. Parkić, livada, igralište ispred zgrade – tu deca treba da rastu. Imajte u vidu da je deci mlađoj od pet godina potrebno najmanje tri sata fizičke aktivnosti u toku dana, podsećaju lekari.
Neka porcije budu male, lako ćete im dodati još malo ako je potrebno
Apetit kod dece je promenljiva kategorija, ali je jako važno da decu ne navikavate da “sve iz tanjira mora da se pojede”. Poštujte kad vam dete kaže da ne može više ili da nije gladno. Decu podstičite da dobro sažvaću svaki zalogaj i da jedu polako, a trebalo bi od malena da steknu naviku da viljušku i nož spuste na tanjir između zalogaja. Tako dajemo mozgu dovoljno vremena da shvati kada smo siti.
Uzmite u obzir porodičnu “istoriju”
Ukoliko su roditelji, bake i dede gojazni, lako je zaključiti da sa vašim porodičnim navikama u ishrani nije nešto u redu. Kad dobijete dete, pravi je trenutak da svi, kao porodica, počnete da se hranite zdravije, jer deca rade ono što vide da mama i tata rade, a ne ono što im mama i tata kažu da bi trebalo da rade. Ako vi jedete čips i čokoladu, teško ćete dete ubediti da ih ono ne jede. Ako imate višak kilograma, razmislite da li se sva vaša porodična okupljanja svode na hranu i piće, umesto da najvažniji budu razgovor i druženje sa članovima porodice koje ne viđate svakodnevni.
Postarajte se da dete spava dovoljno
Nedostatak sna povećava rizik od gojaznosti. Deci mlađoj od tri godine potrebno je između 11 i 12 sati sna u toku noći. Ako dete ne spava dovoljno, tokom dana će biti umorno i razdražljivo, neće imati energije da se igra i jurca, već će želeti samo da sedi i gleda televiziju – upravo ono što treba da izbegnete.
Izbegavate prženu hranu i sokove
Grilujte, kuvajte ili pecite hranu. Prženje izbegavajte kad god možete. I pokušajte da decu od malena naučite da je voda “najbolje piće”.
Izvor: Detinjarije