Grad Sombor treću godinu zaredom, prosvetnim radnicima koji su ostvarili izuzetne rezultate u vaspitno-obrazovnom radu sa decom, na Dan prosvetnih radnika Srbije dodeljuje nagradu i priznanje „Avram Mrazović“.
Na Svečanoj akademiji organizovanoj povodom Dana prosvetnih radnika, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, čestitala je prosvetarima praznik i istakla da nije slučajno što se ovakvo priznanje dodeljuje baš danas, 8. novembra, na dan rođenja tvorca srpske pismenosti Vuka Stefanovića Karadžića.
„Kao lokalna samouprava ovde smo da pružimo podršku i stvorimo mogućnost za kvalitetnije i bolje obrazovanje, kako u predškolskom tako i osnovnom i srednjem obrazovanju. Sa tom namerom i ove godine smo dosta ulagali u tekuće, ali i investiciono održavanje kako vrtića tako i škola. Kao jedno od najznačajnijih ulaganja u ovoj godini smatram izgradnju novog objekta u sklopu vrtića u Sportskoj ulici u Somboru. Novim objektom smo obezbedili dodatne kapacitete za 70-oro dece i time gotovo eliminisali liste čekanja u PU „Vera Gucunja“. Najznačajnije investicije u osnovnom obrazovanju su rekonstrukcija i sanacija zgrade i dvorišta u OŠ „Nikola Vukićević“ i ulaganje u kabinet hemije u OŠ „Avram Mrazović“. Time smo nakon dugog niza godina uspeli da ostvarimo uslove da kao grad organizujemo okružna takmičenja iz ovog predmeta. Najznačajnija investicija u oblasti srednjeg obrazovanja jeste rekonstrukcija i proširenje fiskulturne sale u Gimnaziji „Veljko Petrović“… Ovi uslovi koje stvaramo ne znače ništa ukoliko nema kvalitetnih prosvetnih radnika, ukoliko nema kvalitetnog i posvećenog rada sa decom koji je osnovni preduslov da se sve ono što radimo zajedno može i da funkcioniše i da daje pravi rezultat“, obratila se gradonačelnica prisutnim prosvetnim radnicima i ostalim zvanicama i istakla da kao član Komisije za dodelu priznanja smatra da je Komisija ove godine imali lak zadatak, s obzirom da su predlozi škola bili jako dobri.
„Kao članovi Komisije nismo imali dilemu oko toga koji prosvetni radnici zaista, ne samo kao radnici nego i kao misionari, kroz svoj predmet ceo svet prikazuju deci. Takvi prosvetni radnici zaslužuju to priznanje“, istakla je Golubović i nagradu u iznosu od po 50.000,00 dinara i diplomu „Avram Mrazović“ uručila Renati Cvetkov, nastavnici likovne kulture u OŠ „Nikola Vukićević“ i Dušku Obradoviću profesoru računarstva i informatike u Gimnaziji „Veljko Petrović“.
Razloge za dodelu nagrade i priznanja Renati Cvetkov, navelo je Nastavničko veće škole „Nikola Vukićević“, a uvažili članovi Komisije.
“Kada govorimo o savremenim nastavnim metodama, pravo je umeće pronaći nešto što bi decu zainteresovalo više od najsavremenije tehnike, više od kompjutera i mobilnih telefona. To „nešto“ otkrila je nastavnica likovne kulture u Osnovnoj školi „Nikola Vukićević“, navodi Nastavničko veće ove škole u obrazloženju prijave za dodelu priznanja Renati Cvetkov.
U prilog navedenom govore i brojke: U proteklih 11 godina rada u školi nastavnica Cvetkov osvojila je više od 200 diploma u radu sa decom u oblasti likovne kulture. Izdvajamo najznačajnije nagrade u školskoj 2016/2017. godini:
Festival komedije u Novom Bečeju – specijalna nagrada za nadogradnju Šekspirovog dela u predstavi „Priča o dva slova“, prva mesta na opštinskom takmičenju Međunarodni bijenale prostorne arhitekture u Sloveniji, na Međunarodnom takmičenju u likovnom stvaralaštvu u Egiptu, na Međunarodnom takmičenju u likovnom stvaralaštvu u Japanu
Festival „Kreativna čarolija“ u Banji Vrujci – 1 .mesto na republičkom i drugo mesto na međunarodnom nivou i mnoštvo drugih i trećih i specijalnih nagrada, samo u prošloj školskoj godini. Bilo bi potrebno mnogo školskih časova da nabrojimo sve nagrade koje je sa decom osvojila nastavnica Renata Cvetkov“.
Izuzetno je i obrazloženje za rezultate koje je ostvario profesor Duško Obradović: „Neumoran, pun pozitivne energije, profesor koji okuplja i uči decu pravim vrednostima i negovanju timskog duha, u dve naizgled različite, a jednako značajne oblasti – informacione tehnologije i ekologije“, opisuju profesori Gimnazije „Veljko Petrović“, svog kolegu Duška Obradovića.
Postigao je sjajne uspehe sa svojim učenicima: 30 učenika osvojilo je jedno od prva tri mesta na državnim takmičenjima, ekipe su osvojile jedno prvo i jedno drugo mesto na svetskim takmičenjima. Svake godine ekipa uđe u finale Babl kupa na kojem se takmiči 250 ekipa, među kojima i specijalizovane gimnazije i ekipe studenata. To somborskim gimnazijalcima ne smeta, naprotiv, u regionu su među najboljih 15 ekipa
Profesor Obradović je od 2011. godine član Državne komisije za takmičenja iz informatike, a od 2016. godine učesnik je projekta „Redefinisanje nastave informatike“ pri Ministarstvu prosvete. Bio je predavač na brojnim seminarima koji se bave unapređenjem nastavnih procesa korišćenjem novih tehnologija.
Rad profesora Obradovića nije prošao nezapaženo ni kod velikih kompanija, kao ni kod Ministarstva prosvete, a njegov rad pohvalila je prilikom posete Gimnaziji sadašnja premijerka Brnabić.
Profesor je veliki borac za zdrav život i prirodu i njegove veslačke ekspedicije poznate su i izvan Sombora.
O Obradoviću kao profesoru, ipak, najviše govori to što mu je učionica puna i posle nastave, subotom i tokom raspusta, što je svakako najveći razlog za priznanje „Avram Mrazović“.
U umetničkom delu programa učestvovali su Mešoviti hor „Somborskog pevačkog društva“ i crkveni hor „Sveti car Konstantin i carica Jelena“, pod dirigentskim vođstvom Milana Radišića, kao i učenici Gimnazije „Veljko Petrović“.
„Pohvalna pesma somborskim prosvetarima“
Na Svečanoj akademiji hor „Somborskog pevačkog društva“ i hor „Sveti car Konstantin i carica Jelena“, premijerno su izveli „Pohvalnu pesmu somborskim prosvetarima“. Pesmu, koja je objavljena u školskom listu 1865. godine, je napisao nepoznati autor, a tekst pesme pronašao je član hora Nebojša Kozarević, profesor srpskog jezika u Srednjoj tehničkoj školi. Pesmu je muzički obradio Milan Radišić i ispunio želju hora uručivši tekst i note „Pohvalne pesme“ gradonačelnici, kako bi i drugi izvođači mogli kompoziciju izvoditi u prikladnim prilikama.
Izvor: sombor.rs