Centar Apatina odiše lepotom, stilom i urednošću, svim osobinama koje se inače mogu pripisati i samim Apatincima. Iz predivnog, živopisnog parka, izlaz vodi direktno prema velepnom zdanju Gradske kuće, koja svojim izgledom ostavlja utisak da se slučajni prolaznik nalazi upravo u vremenima kada je građena.
Ova, možda i najlepša apatinska građevina, izgrađena je između 1907. i 1909. godine i autentična je predstavnica svog projektanta, Ferenca Rajhla. Rajhl je u projektantskim, ali i širim društvenim krugovima onog vremena bio poznat kao ljubitelj mađarske secesije, pa je u ovu građevinu ugradio upravo najbolje od tog stila.
U osnovi, Gradska kuća rađena je u stilu eklekticizma, koji se odlikuje upotrebom različitih, često kontradiktornih elemenata i mešavinom stilova, kao i spajanjem dela raznih umetnika, koji u svakoj posebnoj građevini postaju nova arhitektonska celina ili kompozicija.
Budući da je glavni projektant Gradske kuće, Rajhl, bio poreklom Mađar, on je neizbežno utkao u ovu građevinu svoj mađarski stil, koji je inače naširoko prepoznat u svetu. Secesijski elementi odlikuju se finim ukrasima, a posebna pažnja pridavala se izradi i uređivanju fasade. Rajhl je u Srbiji danas poznat i po svojim arhitektonskim delima koji se prostiru širom Subotice i Novog Sada.
Gradska kuća u Apatinu je ugaona građevina, podignuta na sprat, a u svom uglu ima toranj. Posebno je poznata po svojoj Svečanoj sali, u kojoj dominiraju predivni rezbareni ukrasi, takođe u secesionističkom stilu. Ovu bogatu rezbariju upotpunjuju slike velikih formata, koje su, u vremena kada je u Gradsku kuću useljena komunistička uprava, naslikali u socrealističkom stilu. Slikar koji je radio te slike, bio je rođeni Apatinac, Rudolf Udvari, a njegova dela krase i Veliku salu Kulturnog centra u Apatinu.
Ova građevina dom je lokalne samouprave, ali služi i za organizaciju raznih skupova, konferencija i slično. Nije slučajno što turisti, koji u Apatin hrle naročito u letnjem periodu, žele da vide i ovu monumentalnu građevinu. Arhitektonski turizam jeste jedna od značajnijih grana turizma, kako u Apatinu, tako i u celoj Vojvodini.
Naša bogata i očuvana arhitektura pokazuje doslednost, tradiciju i posvećenost negovanju onoga što je prepoznatljiv znak neke sredine, u ovom slučaju apatinske Gradske kuće. Ona nijednog njenog posetioca ne ostavlja ravnodušnim, a kako je smeštena u samom srcu grada, nezaobilazna je stanica svakog prolaznika. Stamena lepotica svedoči o trajnosti i upornosti, ali i o kulturnoj osvešćenosti svih stanovnika iz ove sredine.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE APATIN. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.