fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Grašalkovićeva palata u Somboru dobija novi izgled-radovi na rekonstrukciji u toku

Zgrada Grašalkovićeve palate, jedne od najpoznatijih građevina u Somboru koja datira još iz 18. veka, zahvaljujući lokalnoj vlasti, koja je prepoznala njenu važnost i sveukupan značaj kojim će se doprineti  na osnaživanju kulturne mape grada, dobiće novi izgled. Radovi na rekonstrukciji već su počeli, a sredstva za uređivanje ovog objekta dodeljena su Gradu Somboru učešćem na konkursu “Program podrške razvoju poslovne infrastrukture – u cilju razvoja turizma i drugih privrednih delatnosti lokalnim samoupravama”, Ministarstva privrede.

Prema rečima Milana Stojkova, glavnog gradskog arhitekte, reč je o prvoj od ukupno četiri faze projekta rekonstrukcije Grašalkovićeve palate.

 “Radi se sada trenutno prva faza, a to je Muzej podunavskih Švaba. To je pomen ljudima koji su bili na ovim prostorima i praktično izgradili veći deo starog Sombora. Ostali prostori će biti isto muzeološkog tipa. Imaćemo osam takozvanih salona: salon filma, salon pozorišta, muzike, književnosti, arhitekture i slikarstva. Tu će biti izložena i Povelja slobodnog kraljevskog grada Sombora, koja se sada nalazi u sefu Gradskog muzeja Sombora i biće galerija Save Stojkova”, kaže Stojkov.

On ističe da će tu biti predstavljeno sve ono što je, u oblasti kulture, vezano za grad Sombor, a da će sve ono što je prethodno bilo raspoređeno po različitim gradskim arhivima i knjigama, biti dostupno javnosti.  “Biće multimedijalnog karaktera, interaktivnog karaktera, vrlo savremeno digitalizovanih tehnika i načina prezentacije, tako da, mislim da će Somborci, a i gosti koji budu dolazili ovamo, uživati u jednoj novoj postavci i onome što Sombor ima vekovima.”

Uzevši u obzir da se menja ne samo spoljašnji izgled fasade, već i sama organizacija prostora unutar ovog važnog arhitektonskog zdanja,  neki Somborci reagovali su zbog probijanja bočne strane zgrade, iz Zmaj Jovine ulice, gde su umesto prozora sada postavljena vrata. Naš sagovornik objašnjava da je sve to dogovoreno sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu kulturnih spomenika i da je tendencija da se ta zgrada otvori ka publici i ka javnosti , te da bude transparentna. “Da svi koji idu Zmaj Jovinom ulicom mogu da uđu u svaki od ovih prostora maločas spomenutih i mislim da će Somborci biti zadovoljni”, kaže Stojkov i dodaje da će još sedam ulaza biti otvoreno iz ove ulice i isto toliko izloga, a drvored će ostati. “Drvo koje je skinuto je bukvalno bilo na samom ulazu i mi taj projekat nismo mogli tad da promenimo, jer smo ga dobili preko javne nabavke”, naglašava glavni gradski urbanista.

U blizini Grašalkovićeve palate je Gradska biblioteka, Gradski muzej Sombor i Narodno pozorište, pa je ideja, da po završetku radova ovo postane “Kvart kulture”.

“Mi 23. septembra, znači za koji dan, dobijamo projekte na konkursu koji je raspisan  pre nekog vremena. Veliki broj učesnika se javio na taj konkurs. Konkurs je za uređenje dvorišta Grašalković palate, a uslovi su bili da se to dvorište okrene ka dvorištu pozorišta i biblioteke”, kaže Stojkov i napominje, da bi nakon iseljavanja parking servisa iz prostora koji trenutno koristi, tu prema planu trebala da bude Galerija Save Stojkova.

Kamen temeljac za izgradnju Grašalkovićeve palate u Somboru položen je 1750. godine, a ime je dobila po grofu Antonu Grašalkoviću, upravniku kraljevskih komorskih dobara, vlastelinu Baje i tada najznačajnijem visokom carskom činovniku Sombora.

Izgradnja je završena 1763. godine.





Video preuzet: rtv.rs

Tagovi:
Pročitajte još: