Gradska biblioteka Karlo Bijelicki i Kraljevsko istorijsko društvo – Heradlički klub iz Beograda organizovali su izložbu “Heraldika i identitet” u čast i povodom stote godišnjice prisajedinjenja Vojvodine Srbiji. Izložba koja je smeštena u sali Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“ će biti otvorena za posete svakog radnog dana (do 28. decembra 2018. godine), od 8 do 18 sati i subotom od 8 do 12 sati. Ulaz je besplatan.
Heraldika je pomoćna istorijska nauka koja se bavi proučavanjem nastanka, razvoja, teorije i prakse grbova. Od trenutka usvajanja, grb postaje sastavni deo identiteta svoga vlasnika, njegov alter ego, nešto između potpisa, portreta i lične karte,a pomalo i sve to skupa. Osnovne karakteristike grba su njegov stabilni sadržaj, podložnost opštim načelima koja regulišu obavezne i opcionalne elemente kompozicije grba, i njegova naslednost, što znači da grb postaje profil i lik svih svojih nosilaca kroz generacije i kroz vremena. Kao takav, grb precizno registruje uspone jednog roda, pa i čitavog njegovog teritorijalnog ili državnog ustrojstva, ali često i padove, iskušenja i stradanja.
Ova izložba sadrži elemente nekih prethodnih izložbi, održanih u Beogradu i u Topoli, koje su se bavile heraldikom Karađorđevog doma, jer je u istorijskom kontekstu državna simbolika Srbije i nacionalna heraldika Srba i drugih naroda sa kojima su Srbi delili i dele zajedničku sudbinu, neodvojivo povezana sa heraldičkom sintagmom savremenog vladalačkog doma.
U sredu, 28. novembra 2018. godine, održano je predavanje na temu: Kakva je veza između heradike i identiteta (ličnog, ubikacionog, nacionalnog, konfesionalnog), između lične i kolektivne prošlosti, sadašnjosti i budućnosti i simboličkog jezika kojim se taj identitet uspostavlja i deklariše? Predavač je bio Dragomir Acović, arhitekta i heraldičar, član Krunskog veća.
Područje nekadašnje Jugoslavije, a u nekoj meri i današnje Srbije, naseljeno je stanovništvom koje ne predstavlja samo statistički podatak o nacionalnom opredeljenju, već jeste složena zajednica u kojoj se često nametnute forme rukovode pre svega ideološkim i dnevno-pragmatičkim interesima, što u dužem roku uzrokuje probleme. Ti problemi su neočekivani samo za one koji se u svom javnom delovanju rukovode pre svega sopstvenim neznanjem i nedostatkom svesti da nekakvo znanje uopšte postoji i da je relevantno.
Istorijski heraldički i vanheraldički simboli i amblemi predstavljaju dragoceni deo naše svesti o postojanju i trajanju. Zato se o njima mora ponešto znati, a da bi znalo, mora se govoriti i čitati! To je smisao izložbe i predavanja na stotu godišnjicu događanja koja su oblikovala naš svet, koji jeste naš, bez obzira da li nam se sviđa, i da li verujemo da smo u stanju da ga naknadno izmenimo na bolje.
Izvor: Gradska biblioteka Karlo Bijelicki