Kada želimo da se hranimo zdravije, trudimo se da menjamo neke loše navike, kao i da biramo zdravije verzije neke namirnice. Tako mnogi ljudi vode računa i koju so stavljaju u svoju hranu.
Na tržištu danas postoji raznovrsna ponuda soli, među kojima se posebno ističu morska i himalajska so.
Ove dve vrste prirodnih soli sve više nalaze mesto u našim kuhinjama, što ne iznenađuje s obzirom na njihovu reputaciju kao zdravijih alternativa običnoj kuhinjskoj soli.
Međutim, važno je napomenuti da postoje značajne razlike između njih.
Poreklo i ekstrakcija
Himalajska so potiče iz regije Pandžab u Pakistanu, gde se eksploatiše već milenijumima. Nasuprot tome, morska so se dobija direktno iz morske vode, bez kopanja mineralnih naslaga.
Prepoznaćete ih po boji
Prepoznatljiva ružičasta nijansa himalajske soli potiče od visokog sadržaja gvožđa u kamenoj rudi. Morska so, s druge strane, može imati različite boje – od zelene i crvene do sive i crne, što zavisi od mineralnog sastava i prisustva algi u vodi iz koje se ekstrahuje.
Hemijski sastav
Obe vrste soli sadrže pretežno natrijum-hlorid, ali mogu imati i tragove drugih minerala. Važno je napomenuti da, kao prirodni proizvodi, mogu sadržati i neželjene elemente poput olova ili bakra, što je rezultat zagađenja okoline.
Ukus
U pogledu intenziteta slanosti, ove dve soli su slične. Generalno, krupnije granule daju intenzivniji ukus. Zbog prisustva različitih minerala, obe vrste imaju čistiji i manje oštar ukus u poređenju sa običnom kuhinjskom solju.
Tekstura i primena
Morska so odlikuje se prirodnom vlažnošću i mekšom teksturom, što olakšava njeno rastvaranje u hrani. Obe vrste imaju grublju teksturu od rafinirane soli, što ih čini idealnim za završno začinjavanje jela ili pripremu marinada.
Nutritivne prednosti
Nakon prerade, himalajska so zadržava određene minerale korisne za zdravlje koji se ne nalaze u običnoj kuhinjskoj soli. Morska so takođe sadrži razne minerale u tragovima, a neke tamnije vrste mogu biti bogate sulfatima.
Izbor između ove dve vrste soli prvenstveno zavisi od ličnih preferencija. Preporučuje se eksperimentisanje sa obe vrste kako biste otkrili koja najbolje odgovara vašem ukusu i potrebama organizma.