Otprilike 100 dana pre izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, još uvek aktuelni predsednik Džo Bajden povukao se iz trke za svoj drugi mandat, prepustivši borbu njegovoj potpredsednici Kamali Haris. Sličnom potezu, takođe oko tri meseca pred izbore, nadaju se i mnogi građani Nemačke. Naime, nemački kancelar Olaf Šolc je pod sve većim pritiskom da se povuče kao kandidat za tu funkciju na vanrednim izborima u februaru i da trku prepusti aktuelnom ministru odbrane Borisu Pistorijusu, trenutno najpopularnijem političaru u zemlji.
Kako ankete trenutno pokazuju, iako Socijaldemokratska stranka (SPD) ne stoji najbolje, a u prednosti je opoziciona Hrišćansko-demokratska unija (CDU), kada je reč o pojedinačnim kandidatima, Pistorijusa mnogi vide kao političara koji može da spasi SPD. Za razliku od njega, Šolc, prema anketama, spada među najmanje popularne političare.
“Imamo kandidata za kancelara. On je aktuelni kancelar. Sve se svodi na to. Zaista sam veoma zadovoljan svojim poslom. Volim da budem ministar odbrane”, rekao je nedavno Pistorijus za nemačku javnu televiziju.
Ipak, kako piše Politico, Pistorijus je ranije ove nedelje, tokom posete Bavarskoj, naveo da “u politici nikada ništa ne treba isključiti, bez obzira na to o čemu se radi”, zbog čega se stiče utisak da ostavlja otvorenom mogućnost da bude kandidat za kancelara.
“Jedina stvar koju definitivno mogu da isključim je da postanem papa”, rekao je on.
Podsetimo, Nemačka će 23. februara izaći na vanredne parlamentarne izbore nakon što se vladajuća koalicija raspala ranije ovog meseca. Takozvanu “semafor” koaliciju činile su socijaldemokrate, Zeleni i Stranka slobodnih demokrata (FDP). Ankete pokazuju da je malo verovatno da će ova koalicija da bude obnovljena, s obzirom i na to da FDP stoji trenutno ispod cenzusa od 5 odsto koji je potreban za ulazak u Bundestag.
Može li Pistorijus da pruži spas?
Pistorijus je poznat po svojim relativno tvrdokornim stavovima kada je u pitanju obezbeđivanje oružja Ukrajini i širenje nemačke vojske zbog čega, ukazuje Politico, “nije nužno prirodno prikladan” za stranku koja je tradicionalno nastojala da zadrži veze sa Moskvom i koja je i dalje skeptična prema upotrebi vojne sile.
Uprkos tome, mnogi unutar SPD tvrde da je Pistorijus jedini koji može da spase stranku od teškog poraza na prevremenim izborima u Nemačkoj.
Spekulacije koje su se rasplamsale povodom moguće kandidature Pistorijusa pokušali su da prekinu lideri SPD obećanjima da Šolc ostaje glavni izbor te stranke za kancelara Nemačke. Ipak, sve veći broj članova podržava kandidaturu Pistorijusa.
“Kancelar je uradio dobar posao u veoma teškoj situaciji, ali sada smo stigli do kraja koalicije i potreban nam je novi početak. To bi bilo lakše sa Borisom Pistorijusom nego sa Olafom Šolcom”, rekao je poslanik SDP i dugogodišnji član stranke Markus Tons.
Bivši lider SPD i nekadašnji ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel zauzeo je mnogo oštriji stav, navodeći da “u bazi SPD svakim danom raste otpor uobičajenom delovanju sa kancelarom Šolcom”.
“A jedini odgovor rukovodstva SPD je da umiruje i dostavi izjave o odanosti. Ono što je sada potrebno je hrabro političko vođstvo. Ko god ovo dopusti, dovešće SPD na ispod 15 odsto”, upozorio je Gabrijel na društvenoj mreži X.
Poslanici SPD su tokom dva interna sastanka održana prošle nedelje raspravljali o tome da li Pistorijus treba da zauzme Šolcovo mesto. Na jednom sastanku učestvovalo je konzervativnije krilo partije, preneo je nemački Špigel, a na drugom, prema podkastu Politico Berlin Playbook, levo krilo stranke. Prema navodima prisutnih, koji nisu imenovani, znatan deo poslanika u obe grupe založio se za odbacivanje kandidature Šolca u korist Pistorijusa.
Sa druge strane, Šolc je u utorak u intervjuu za nemački Velt rekao da je siguran u lojalnost Pistorijusa i poručio da SPD i on žele da zajedno pobede na narednim izborima.
Imajući u vidu da će izbori u Nemačkoj biti održani za manje od 100 dana, lideri SPD smatraju da je previše rizično praviti promene na vrhu lliste i nameravaju da stave tačku na tu debatu iz straha da bi sukobi oko kandidata za kancelara samo dodatno naškodili popularnosti stranke.
Iz tog razloga se očekuje da će za nekoliko dana ili nedelja doći do zvanične selekcije za najboljeg kandidata za kancelara, pošto mnogi žele da izbegnu neizvesnost koja bi, u suprotnom, trajala do konvencije SPD 11. januara.
Ko je Boris Pistorijus?
Rođen 14. marta 1960. godine, Boris Pistorijus je odrastao sa svoja dva brata u Osnabriku, gradu u nemačkoj državi Donja Saksonija. Majka mu je bila lokalni SPD političar, a on se pridružio SPD-u 1976. Nakon odsluženja vojnog roka, studirao je pravo. Zatim je radio kao advokat pre nego što je odlučio da nastavi karijeru u lokalnoj i državnoj politici, piše DW.
Godine 2006. Pistorijus je postao gradonačelnik Osnabrika, gde je oduvek bio verni navijač lokalnog VFL fudbalskog tima. Kada su socijaldemokrate pobedile na državnim izborima u Donjoj Saksoniji 2013. godine, postao je ministar unutrašnjih poslova u novoj koalicionoj vladi između SPD-a i Zelenih.
Na ovoj novoj poziciji, Pistorijus je domaću bezbednost učinio svojim glavnim pitanjem, jačajući policijske snage i inicirajući zakone za pooštravanje zakona o oružju. Pistorijus je deset godina ostao ministar unutrašnjih poslova u Donjoj Saksoniji.
Supruga sa kojom ima dve ćerke preminula je 2015. godine od raka. Pistorijus se ponovo oženio 2023. godine i sebe opisuje kao “pravog porodičnog čoveka”.