Na samoj obali lepog plavog Dunava, na šetalištu u Apatinu, nalazi se jedan od najlepših pravoslavnih hramova u čitavoj Srbiji, Hram Sabor Svetih apostola. Ova velelepna građevina prva je pravoslavna crkva na ovom delu Dunava, kroz Srbiju. Budući da je Apatin većinski naseljen pravoslavnim stanovništvom, nije za čudo što je jedan ovakav hram nikao upravo ovde. Mnogo je vernika, koji svoju veru, osim u svojim domovima, žele da čuvaju i sačuvaju u hramovima.
Rađen je u srpsko-vizantijskom stilu, a projektovao ga je čuveni arhitekta Peđa Ristić. Pored hrama se nalazi i parohijski dom, koji odiše moravskim stilom. Apatinci su izgradnju hrama inicirali tokom 1998. godine, a predvodnik celokupne ideje bio je tadašnji paroh apatinski, Dušan Nišević.
U ovaj prelep verski objekat ugrađen je i kamen iz Manastira Studenice, kao kamen temeljac buduće pravoslavne bogomolje. Ktitori hrama bili su preduzetnici iz ove sredine, kao i preduzeće „Rapid“, uz pokroviteljstvo i blagoslov Srpske pravoslavne crkve.
Radovi na izgradnji hrama Sabor Svetih apostola trajali su nekoliko godina, a fini radovi, kao što je izrada fresaka, završeni su tokom 2008. godine. Ovaj najteži posao, ikonopisanje i freskopisanje, Apatinci su poverili Užičanima, fresko-slikarima i konzervatorima Goranu Joviću i Jeleni Guskić Petrović, koji su ikone iscrtali najzahtevnijom i najstarijom poznatom tehnikom. Što se tiče ikonostasa, njega je već 2003. godine izradio Kragujevčanin Milan Malinić, koji je i sam sveštenik.
Svečano osveštavanje hrama dogodilo se leta Gospodnjeg 2008. u novembru mesecu, i to pod rukovodstvom žičkog episkopa Hrizostoma, a uz sasluženje episkopa šumadijskog, vranjskog, jegarskog i naravno, bačkog, gospodina Irineja Bulovića, koji je potekao upravo iz ovih krajeva, nedaleko od Apatina.
Utvrđena hramovna slava je, prema blagoslovu Srpske pravoslavne crkve, Pavlovdan, koji se praznuje 13. jula, a na ovaj dan pravoslavni vernici, praktično, proslavljaju i dan svih Svetih apostola.
Ovo monumentalno mesto, osim za okupljanje vernika, služi i kao svojevrsna turistička atrakcija čitavog apatinskog kraja, budući da se nalazi na mestu koje je veoma posećeno i atraktivno za ljude sa svih meridijana i paralela.
Apatinci su veoma ponosni na ovaj hram, kao i na čitavu pravoslavnu tradiciju, te ga redovno održavaju i posećuju, brinu se o njemu i okolini koja ga okružuje, a svakako da u njega uvode i one najmlađe, kako bi im veru, religiju i tradiciju preneli. Srpska pravoslavna crkva ne mora da brine za budućnost svojih vernika, sudeći po tome koliko ova parohija okuplja naroda.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE APATIN. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.