Super ste raspoloženi i nekoliko minuta kasnije budete u daunu. Nije vam jasno zbog čega je tako. A da li znate da promene raspoloženja i trajni padovi ponekad imaju vrlo jednostavnu pozadinu.
Mnoge namirnice sadrže aditive koji mogu negativno uticati na naše raspoloženje. Čak i dragi mali „gresi“ mogu da imaju trajan uticaj na naš um i čak mogu da dovedu do depresije. Pa i navodno „normalna“ hrana kao što su kiflice, keks, margarin ili kafa ponekad izazivaju loše raspoloženje.
Oni sadrže transmasne kiseline, šećer, pšenicu ili kofein, a sve to izaziva neprijatna osećanja u telu i negativno utiče na psihu. U osnovi, treba obratiti pažnju na zdravu, svežu i uravnoteženu ishranu.
Ovo su namirnice zbog kojih se osećate loše:
Šećer
Šećer se smatra veoma nezdravom hranom. Pokreće bolesti poput dijabetesa, goji i, prema mišljenju stručnjaka, značajno doprinosi nastanku raka, čira na želucu i digestivnim poremećajima. Toliko je agresivan da bi ga ljudi koji se nikada nisu susreli sa šećerom odmah ispljunuli jer izaziva peckanje u ustima.
Pošto pokreće bezbroj negativnih reakcija u telu i dovodi ga u neravnotežu, izaziva i mnoge emocionalne i mentalne disfunkcije. Šećer može izazvati razdražljivost, promene raspoloženja, zbunjenost, anksioznost, pa čak i ludilo.
Aspartam
Aspartam je zamena za šećer koji se nalazi u mnogim namirnicama. Veštački zaslađivači se smatraju alternativom konvencionalnom šećeru u hrani za dijabetičare ili ljude sa problemima sa težinom.
Nažalost, aspartam je već više puta bio na meti kritika doktora i naučnika. Pored svih vrsta teških bolesti, ova hemikalija takođe izaziva glavobolju, zujanje u ušima, mučninu, umor i loše varenje. Radije se opredelite za prirodni med ili kokosov šećer.
Belo brašno
Belo brašno ili pšenično brašno je odavno na lošem glasu, i to s pravom. Potpuno izbegavanje smatra se pravim izazovom jer se pšenica koristi u brojnim proizvodima kao što su testenine, musli, smrznuti obroci i supe.
Da bismo bili srećniji, neizbežno je veliko odricanje. Pšenica je odgovorna za umor, nesanicu, napade gladi, povećanu kiselost i promene raspoloženja.
Hidrogenizovana ulja
Hidrogenizovana ulja se najčešće nalaze u gotovim proizvodima i poboljšavaju ukus i rok trajanja. Prilikom proizvodnje hidrogenizovanih ulja formiraju se transmasne kiseline koje se teško svare i negativno utiču na nivo holesterola.
Loše raspoloženje i osećaj zbunjenosti nisu neuobičajeni zbog previše hidrogenizovane masti. Zdrave alternative su hladno ceđena biljna ulja poput kokosovog ili maslinovog ulja.