Da li se često budite umorni i osećate nedostatak energije čak i kada niste bili fizički aktivni? Moguće je da patite od hroničnog umora.
Sindrom hroničnog umora razlikuje se od običnog premora koji prolazi nakon dobrog sna ili opuštajućih aktivnosti. On obično traje po nekoliko meseci, ponekad i godina, crpi energiju i snagu zbog čega se radne sposobnosti osobe koja od njega pati znatno smanjuju.
Uprkos brojnim istraživanjima, uzroci ovog poremećaja još nisu poznati. Sumnja se da do njega dovode pad imuniteta, poremećaj u radu žlezda ili nervnog sistema, anemija, a u poslednje vreme radi se na otkrivanju povezanosti ovih elemenata, kao i o ulozi genetskih, psiholoških i socijalnih faktora.
Simptomi:
- Budite se umorni
- Umorni ste ne samo kada nešto radite, već i kad mirujete
- Svakodnevne obaveze obavljate, ali sa većim naporom nego što je to bilo ranije
- Želite da uradite predviđene svakodnevne poslove, ali ne možete, jer nemate dovoljno energije
- Imate česte infekcije disajnih i mokraćnih puteva
Faktori rizika:
- Preveliki radni zahtevi (obaveze)
- Stresne situacije
- Nedovoljno sna
- Nepravilna ishrana – nedovoljnan unos vitamina i minerala
Faktori rizika su neka oboljenja:
- Smanjena funkcija štitne žlezde (hipotireoza)
- Anemija
Kako da pomognete sebi
- Pokušajte da odvojite za sebe osam sati sna.
- Unosite više vitamina, posebno B grupe, koji se nalaze u pivskom kvascu, mesu (i iznutricama), žitaricama, leguminozama (grašak, pasulj), jezgrastom voću (lešnik, badem), zelenom povrću. Vitamini B grupe poboljšavaju rad nervnog i mišićnog sistema, i tako vraćaju energiju.
- Unosite više minerala, posebno gvožđa, kroz namirnice bogate gvožđem (meso, jaja, leguminoze) uz limunadu ili blagi rastvor jabukovog sirćeta ili vitamina C, jer se tako povećava apsorpcija gvožđa.
- Smanjite oksidativni stres, unoceći antioksidanse: vitamin C i E, omega 3 masne kiseline i koenzim Q10.
Izvor: Zdrava i fit