fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

IBM najavio novi kvantni računar dostupan za komercijalnu upotrebu

IBM nastavlja razvoj na polju kvantnih računara. Kompanija će svojim klijentima na IBM Q Network cloud servisu uskoro omogućiti da koriste novi, 53-kjubitni, kvantni računar. Kada se bude pojavio sredinom sledećeg meseca, novi sistem će postati najveći univerzalni kvantni računar ove dostupan za javnu upotrebu.
Mašina će biti postavljena u novi IBM-ov centar za kvantno računarstvo u državi Njujork. U istom kompleksu nalaziće se i pet 20-kjubitnih mašina, a najavljeno je da će taj broj porasti na 14 tokom sledećeg meseca. IBM je obećao da će 95 odsto kapaciteta ovih mašina biti dostupno eksternim istraživačima.
IBM je najavio da će 53-kjubitni sistem doneti niz novih tehnika koje će kompaniji omogućiti da lansira veći, pouzdaniji sistem za cloud raspoređivanje (cloud deployment). Sadržaće kompaktniju elektroniku koja će poboljšati skaliranje i smanjiti učestanost grešaka, a i sam procesor je dobio novi dizajn.
Dario Gil, direktor IBM Research-a, podsetio je na to kako je njegova kompanija prva učinila jedan kvantni računar dostupnim desetinama hiljada korisnika tako što ga je 2016. godine stavila na cloud i, na taj način, izvela iz izolovanih laboratorijskih eksperimenata. Gil je dodao kako je cilj da se postigne takozvana “kvantna prednost” — stvaranje snažnih kvantnih sistema koji će biti u mogućnosti da reše prave probleme sa kojima se njihovih klijenti suočavaju i koji ne mogu biti rešeni trenutno dostupnim metodama.
Kvantni program kompanije za sada ima 80 partnerstava sa komercijalnim klijentima, akademskim institucijama i istraživačkim laboratorijama. Neki od njih su izjavili kako su dostupne mašine počeli da koriste za rešavanje realnih problema, mada trenutni stepen razvoja kvantnih računara ne dozvoljava ništa ozbiljnije od testiranja osnovnih algoritama.
Inače, IBM je u januaru 2019. otkrio IBM Q System One — 20-kjubitni računar za komercijalnu upotrebu. Računar je smešten u stakleno kućište dimenzija 3x3x3 metra koje održava tačnu temperaturu i druge uslove neophodne za pravilno funkcionisanje.
Za prvi komercijalni kvantni računar se smatra proizvod kanadske kompanije D-Wave, koji je na tržište izašao 2010. godine, zasnovan na teoretskom radu sprovedenom na Univerzitetu MIT. Jednu od tih mašina je 2013. godine otkupio konzorcijum u kome su, između ostalih, bili i Google i NASA. Jedno vreme je postojala polemika oko toga da li računar kompanije D-Wave ima bilo kakvu prednost nad klasičnim računarima. Google je, onda, objavio kako je u njihovim eksperimentima kvantni algoritam na D-Wave mašini bio 100 miliona puta brži u odnosu na klasične algoritme sa kojima su ga poredili.
D-Wave je najavio da će sredinom 2020. godine na tržište izaći njihov 5.000-kjubitni sistem, koji koristi Pegasus čip sa 15 veza po kjubitu. Cena još nije poznata, ali, poređenja radi, prvi primerak njihovog 2.000-kjubitnog D-Wave 2000Q sistema koštao je 15 mil USD.

Foto: Mikhail Starodubov/shutterstock

Preuzeto: eKapija

Tagovi:
Pročitajte još: