Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Igrajte Foldit i doprinesite nauci: Video-igra koja je ove godine donela Nobelovu nagradu svojim tvorcima

Fold

Možda već znate da biohemičar Dejvid Bejker deliNobelovu nagradu za hemiju 2024. sa istraživačima iz Google DeepMinda. Ipak, manje je poznato da im je u ovom poduhvatu pomogla video-igra, koju i vi možete igrati i doprinositi naučnim istraživanjima – i to još danas!

Bejker i Institut za dizajn proteina s Univerziteta u Vašingtonu kreirali su Foldit, onalajn slagalicu u kojoj igrači dizajniraju sintetičke proteine. Ova igra, koja postoji od 2008. godine, prvobitno je omogućila igračima da pomažu u određivanju strukture postojećih proteina. Od 2019. godine, projekt je evoluirao, omogućavajući igračima da dizajniraju potpuno nove proteine koji ranije nisu postojali.


Kako funkcioniše Foldit?

Igra postavlja izazove i alate igračima kako bi razvili nove proteine. Kada igrač uspešno reši slagalicu, naučnici mogu testirati te proteine u laboratoriji.

“Naučnici su testirali 146 proteina koje su dizajnirali igrači Foldita. Od toga, 56 proteina je bilo stabilno”, saopštio je Univerzitet u Vašingtonu. Ovi rezultati pokazuju da igrači mogu proizvesti realistične proteine, a četiri od njih su imala strukture koje su se poklapale sa naučnim predikcijama.

Foldit se i dalje razvija, a korisnici mogu uzeti lance aminokiselina i saviti ih u odgovarajuće oblike. Ovi oblici omogućavaju proteinima da vrše svoje funkcije – primeri uključuju proteine kao što su insulin ili hemoglobin. Igra sada uključuje i male molekule poput “aspirina”.

“Ako istraživač proteina ima problem sa specifičnim zadatkom, može stvoriti slagalicu na Folditu kako bi igrači pomogli u rešavanju problema”, objašnjeno je na Foldit stranici. Igrači direktno doprinose istraživanju proteina tako što rešavaju ove zagonetke, piše PCWorld.

U vreme pisanja ovog članka, aktuelni izazovi na Folditu uključuju zagonetke poput proteina iz otrova platipusa i KCNK1 VSD, proteina koji pomaže u regulisanju srčanog ritma. Pridružite se Folditu danas i doprinesite naučnim otkrićima!

Tagovi:
Pročitajte još: