Svaka domaćica i žena zna koliko bi život bez veš-mašine bio teži i komplikovaniji, a to najbolje znaju naše bake i prabake koje su stvari većinom prale “na ruke” što nije nimalo jednostavno.
Dakle, sve žene, ali i poneki muškarac će se usaglasiti da je veš-mašina i te kako koristan kućni aparat i da bez njega ne bismo mogli da funkcionišemo. Međutim, ukoliko vas mašina za pranje veša služi dugi niz godina, može da počne slabije da radi.
U slučaju da primetite da se tokom pranja “muči” primenite neke od ovih trikova koji će vam pomoći da joj olakšate rad.
Veš mašina sa prednjim otvaranjem
Trik broj jedan
U bubanj ubacite dve čaše sirćeta ili soka od limuna, a zatim pokrenite pranje na najvišoj temperaturi. Na taj način ćete ukloniti mirise, mrlje i nakupljeni deterdžent u unutrašnjosti mašine.
Trik broj dva
Krpu natopite sirćetom i njom prebrišite unutrašnju stranu vrata, kao i gumu na vratima. Na ovaj način ćete ukloniti tragove kamenca i nakupljenu buđ.
Nakon što budete očistili vrata od veš-mašine, ostavite ih da ostanu otvorena, kako bi se osušila. S obzirom na to da se ostaci kupovnog omekšivača nakupljaju u mašini, povremeno ga zamenite sirćetom obogaćenim s nekoliko kapi eteričnog ulja. Odeća će biti meka, a mašina čista.
Veš mašina sa gornjim otvaranjem
Potrebno vam je:
Dva i po decilitra izbeljivača
Dva i po decilitra alkoholnog sirćeta
Praznu veš-mašinu napunite vrućom vodom, kao kada biste prali punu mašinu veša. Zatim dodajte izbeljivač i pustite da mašina radi minut kako bi se izbeljivač pomešao sa vodom.
Otvorite poklopac i mašinu ostavite tako napunjenu da stoji sat vremena, a nakon toga zatvorite poklopac i pustite da mašina napravi pun krug i izbaci vodu.
Kada mašina bude završila, postupak ponovite, ali ovoga puta dodajte alkoholno sirće vrućoj vodi.
Ostali koraci su identični kao i u prvom slučaju.